۳.۵ میلیون تن سیب و مرکبات در انبارها موجود است

۳.۵ میلیون تن سیب و مرکبات در انبارها موجود است

عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به وجود ۳.۵ میلیون تن سیب و مرکبات در انبارها و سردخانه‌های کشور از مردم خواست در راستای حمایت از تولید داخلی و زحمات باغداران سبد میوه و سبزی مصرفی خود را افزایش دهند.

آزاد عمرانی افزود: از این میزان تولید موجود در انبارها دو میلیون تن مرکبات و یک و نیم میلیون تن دیگر مربوط به سیب درختی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در ادامه ضمن اشاره به این جمله که امسال کشور با افزایش تولیدات باغی از قبیل سیب، مرکبات، کیوی و غیره مواجه است، اظهارداشت: در خوش بینانه ترین حالت کمتر از پنج درصد این میزان تولید شانس صادرات دارد.

عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: زمینه فروش میوه‌های موجود در انبارها و سردخانه‌ها باید از طریق افزایش میزان مصرف و غیره در جامعه فراهم شود.

وی در ادامه افزود: متاسفانه در صورت نبود بازار فروش مناسب پیش بینی می‌شود دستکم 30 تا 40 درصد محصولات باغی به ضایعات تبدیل شود.

عمرانی بیان داشت: ضایعات محصولات کشاورزی ضمن اتلاف منابع آبی به ضرر اقتصاد باغداران و کشاورزان تمام خواهد شد.

وی گفت: امسال با وجود افزایش قیمت در تمامی شاخص‌های بازار، محصولات کشاورزی بالاخص سیب و مرکبات از رشد قیمتی چندانی در سطح عمده فروشی‌ها برخوردار نبوده است.

عضو هیئت رئیسه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: باغداران به دلیل نبود بازار مناسب فروش محصول طی سال جاری با ضرر و زیان‌های هنگفتی مواجه شدند.

وی تصریح کرد: امسال دولت در راستای حمایت از تولید داخلی اقدام به خرید میوه از باغداران کرده ولی این میزان خرید در برابر حجم تولید بالای میوه در سطح کشور رقم قابل توجهی نبوده است.

عمرانی از مردم خواست در راستای حمایت از تولید داخلی، زحمات باغداران و رونق بازار سبد میوه و سبزی مصرفی خود را افزایش دهند.

وی یادآورشد: باغداران از سه سال پیش تاکنون به دلیل مشکلات جوی، نوسانات اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم همواره با ضرر و زیان‌های هنگفتی رو به رو بوده‌اند.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند