موضوعات داغ:

۹۰ سد کشور کمتر از ۴۰ درصد ذخیره دارند

۹۰ سد کشور کمتر از ۴۰ درصد ذخیره دارند

کاهش بی‌سابقه بارش‌ها در سال گذشته موجب شده تا حجم مخازن سد‌های پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۲۵ درصدی روبرو شود.

در پاییز و زمستان سال گذشته اُفت بی سابقه بارندگی کاهش شدید روان آب‌ها را به همراه داشت و با وجود رشد ۱۲ درصدی بارش در فصل بهار امسال مخازن سد‌های کشور با کاهش ۱۵ درصدی روبرو بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی‌ها نشان می‌دهد که حجم ذخیره آب سد ها‌ی موجود در ۶ حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس با وجود بارش‌های فصل بهار به ۲۱.۲۹ میلیارد مترمکعب برسد.

این درحالی است که ورودی و خروجی آب از سد‌ها نیز با تاثیر از افت نزولات جوی کاهش محسوسی داشته است به طوری که ورودی این سازه‌های آبی ۳۳ درصد و خروجی از آن‌ها نسبت به سال گذشته با کاهش ۲۷ درصدی روبرو بودهاست.

لازم به ذکر است که در حال حاضر به طور میانگین ۴۳ از مخازن سد‌های یاد شده دارای منابع آبی است.

در حالی که به روز‌های پایانی سال آبی جاری نزدیک می‌شویم وروی به مخازن سد‌ها نیز در فصل تابستان روند کاهشی داشته است به طوریکه از میان ۱۷۷ سد بزرگ موجود در این ۶ حوضه آبریز ۹۰ سد بزرگ کشور از جمله سد‌های زاینده‌رود، شهیدرجایی، ساوه، کوثر و ملاصدرا کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.

در حال حاضر حجم ذخیره کنونی آب در سد‌های پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) به ۶۹۹ میلیون مترمکعب رسیده است و در شرایط فعلی ۶۳ درصد مخازن این سد‌ها خالی است.

این گزارش حاکی از آن است که کاهش بی‌سابقه بارش‌ها در سال گذشته موجب شده تا حجم مخازن سد‌های پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۲۵ درصدی روبرو شود و ورودی آب به سد‌های پنجگانه استان با یک میلیارد و ۱۴۲ میلیون مترمکعب، افت ۳۳ درصدی را تجربه کنند.

کاهش ارتفاع و ذخیره آب سد‌های دارای نیروگاه برقابی موجب شده تا این مراکز در تابستان امسال نیز با کاهش تولید انرژی روبه‌رو شوند به طوری که انرژی تولیدی ۵۳ نیروگاه برق‌آبی کشور از ابتدای امسال تا دوم شهریورماه به پنج هزار و ۴۰۳ گیگاوات ساعت برسد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۳.۷ درصد کاهش داشته است.

گفتنی است تنش‌های آبی در فصل تابستان امسال حدود ۳۳۴ شهر را با فشار روبرو کرد و در این میان تامین آب ۳۳ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ایران با تنش روبرو شد که امیدواریم با کاهش دمای هوا به شرایط نرمال در میزان تقاضای آب برسیم.

 

منبع: میزان

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند