4 اولویت توسعه بخش معدن و صنایع معدنی در دولت دوازدهم

4 اولویت توسعه بخش معدن و صنایع معدنی در دولت دوازدهم

رئیس هیات عامل ایمیدرو چهار اولویت برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی در دولت دوازدهم را اعلام کرد و گفت نخستین موضوعی که باید در بخش معدن انجام شود، تقویت سریع حوزه اکتشاف است که باید بخش خصوصی را برای فعالیت در این حوزه ترغیب کرد.

مهدی کرباسیان با بیان این مطلب تصریح کرد: نخستین و مهم‌ترین موضوعی که باید در بخش معدن و صنایع معدنی انجام شود، تقویت سریع حوزه اکتشاف است. در این میان، باید بخش خصوصی را ترغیب کرد تا در حوزه اکتشاف به فعالیت و همکاری بپردازد. البته ما باید ریسک‌های بخش اکتشاف را کاهش دهیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی تقویت صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی را اولویت دوم دانست و گفت: در دولت یازدهم، سرمایه این صندوق از 10 میلیارد به 110 میلیارد تومان افزایش یافت اما این سرمایه کافی نیست و در بودجه سال 97 پیشنهاد دادیم حتما صندوق‌های حمایتی مورد حمایت ویژه قرار بگیرند. پیشنهاد ما برای صندوق بیمه معدن، افزایش سرمایه آن به 500 میلیون دلار (1500 میلیارد تومان) طی پنج سال است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اصلاح ساختاری در نهادهای معدنی و رفع موازی‌کاری‌ها را سومین اولویت بخش معدن در دولت دوازدهم برشمرد و افزود: در این زمینه، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی باید تقویت شود و فعالیت‌های آن سرعت گیرد. همچنین ایمیدرو و وظایف آن تقویت شود و به بخش خصوصی نیز به عنوان همراه و همگام این سازمان توجه ویژه‌ای شود.

کرباسیان درباره اولویت چهارم نیز گفت: مسائل زیست‌محیطی، ایمنی و سایر مسائل ملی مرتبط با بخش معدن، با همگرایی سازمان‌های مرتبط باید مرتفع شود.

وی با اشاره به ضرورت انتقال دانش و فناوری روز دنیا به بخش معدن و صنایع معدنی کشور، بیان کرد: خوشبختانه اغلب شرکت‌های سرمایه‌گذار معتبر خارجی به حضور در اجرای طرح‌های معدنی ایران ابراز تمایل کرده‌اند و بدون تردید با فراهم شدن شرایط، علاوه بر اجرای طرح‌های بخش معدن و صنایع معدنی توسط سرمایه‌گذاران خارجی، انتقال دانش و فناوری هم صورت خواهد گرفت.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در پایان گفت: در حال حاضر، در حوزه تحقیقات معدنی، تفاهم‌نامه‌هایی با برخی شرکت‌های معدنی دنیا نظیر مینتِک آفریقای جنوبی، مرکز تحقیقات پکن و با کشور فنلاند نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

 

منبع: ایمیدرو

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند