تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

مدارس از هفته آینده حضوری می‌شود؟ / زمان بازگشایی دانشگاه‌‌ها اعلام شد

مدارس غیر حضوری شد؟

قرار بود با تسریع روند واکسیناسیون در کشور، مدارس از ابتدای آبان حضوری شود. حالا وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده مدارس در مناطق کم جمعیت و مناطق روستایی حضوری می‌شود و از نیمه دوم آبان ماه، بازگشایی مدارس فراگیرتر می‌شود. 

به گزارش تجارت‌نیوز، براین اساس از ابتدای آبان ماه مدارسی که در مناطق روستایی و مناطق کم جمعیت قرار دارند، بازگشایی می‌شود و کلاس‌ها به صورت حضوری تشکیل می‌شود. اما در مناطق پرجمعیت و شهرها، احتمالا بازگشایی مدارس کمی با تاخیر همراه است و تا آخر آبان ماه و به تدریج انجام می‌شود.

آنگونه که سخنگوی آموزش و پرورش خبر داده ۸۵ درصد معلمان و کارکنان آموزش و پرورش واکسینه شده‌اند و تنها ۱۵ دزصد باقیمانده‌اند. همچنین روند واکسیناسیون دانش‌آموزان هم آغاز شده و تا روز ۲۰ مهرماه ۶۰ درصد کل دانش‌آموزان واکسن زده‌اند. اما روند رواکسیناسیون برخی از گروه‌های سنی مانند افراد ۱۲ تا ۱۸ سال تازه آغاز شده و احتمالا تا پایان آبان ماه این روند تکمیل شود و همه دانش‌آموزان دز اول و دوم واکسن خود را بزنند.

کدام مدارس زوتر حضوری می‌شود؟

براساس ابلاغیه بازگشایی مدارس، اولویت بازگشایی مدارس با مدارس روستایی و عشایری و مدارس مهارتی است که دارای کلاس‌های عملی هستند. اما حتی بازگشایی این مدارس هم مشروط به دریافت مجوز، در نظر گرفتن اولویت آموزش‌های حضوری برای دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی و دانش‌آموزان مهارتی است.

اما براساس ابلاغیه آمورش و پرورش، حتی بازگشایی این مدارس هم نیازمند این است که چک‌لیست بهداشتی در این مراکز تکمیل شود. بعد از خودارزیابی مدیران مدارس، امکان تشکیل حضوری کلاس‌ها فراهم است.

به گفته سخنگوی وزارت آموزش و پرورش، مطابق الگوی طراحی شده از ابتدای مهرماه مناطق روستایی و مدارس کم‌جمعیت کمتر از ۱۵ نفر بازگشایی شدند. تاکنون ۴.۵ میلیون دانش‌آموز در زمره گروهی قرار گرفته‌اند که می‌توانستند فعالیت حضوری داشته باشند. از نیمه اول آبان ماه نیز براساس همین الگو مدارس کم‌جمعیت گروه‌بندی می‌شوند و فعالیت خود را به صورت حضوری آغاز می‌کنند.

کمرئی افزود: انتظار داریم از نیمه دوم آبان‌ماه نیز با توجه به شرایطی که در کشور حاکم خواهد شد و هماهنگی که با وزارت بهداشت داریم بازگشایی را با فراگیری بیشتری شاهد باشیم. اما در این زمینه تابع سیاست‌های وزارت بهداشت به عنوان مرجع تخصصی هستیم و این امکان برای ما وجود دارد که روند فعالیت حضوری را با توجه به سیاست‌های اعلامی وزارت بهداشت کند یا تند کنیم.

زمان آموزش حضوری دانشگاه اعلام شد

اما دانشگاه‌ها چه زمانی حضوری می‌شود؟ روند واکسیناسیون دانشجویان هم به تازگی آغاز شده و همه دانشجویان هنوز هر دو دز واکسن را دریافت نکرده‌اند. آنگونه که معاون آموزشی وزارت علوم اعلام کرده زمان بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها، اواسط یا اواخر ترم جاری است. یعنی انتظار نمی‌رود که دانشگاه‌ها زودتر از آذر یا دی ماه سال جاری حضوری شوند.

از طرف دیگر، گویا شرط تشکیل حضوری کلاس‌های دانشگاه این است که شهرها در شرایط زرد و آبی کرونایی قرار گیرند. بر این اساس ممکن است از نیمه ترم جاری، دانشگاه‌هایی که در شهرهای زرد و آبی قرار دارند،‌ حضوری شوند. اما تشکیل کلاس‌های حضوری در شهرهای قرمز و نارنجی با تاخیر همراه باشد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند