آخرین خبرها از احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام

آخرین خبرها از احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام

مشاور فناوری و نوآوری سمات گفت: پیشرفت این پروسه در مرحله بررسی تست‌های امنیتی و طی مراحل نهایی است و بعد از نهایی شدن این قسمت، اخذ قرارداد با شرکت‌هایی که خواهان مشارکت در این امر هستند، آغاز می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، آماده‌سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری و اخذ کد بورسی در حالی یکی از مصوبات جلسه دوشنبه شب شورای عالی بورس بود که به نظر می‌رسد اقدامات لازم در این زمینه نیز آغاز شده است. این راهکار مجموعه‌ای از فناوری‌هاست که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر کمک می‌کند تا مشتری حقیقی ایرانی داخل کشور مراحل احراز هویت خود را از منزل یا محل کار به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام دهد.

قبل از این احراز هویت، مجموعه‌ای از  راستی آزمایی‌ها در خصوص محل اطلاعات هویتی فرد از طریق اداره ثبت احوال، اطلاعات مربوط به شماره تلفن همراه فرد که با سامانه شاهکار تطابق داده می‌شود و همچنین یکسان بودن شماره همراه فرد با کد ملی، بررسی می‌شود. همین طور اطلاعات محل سکونت که با کد پستی و اطلاعات بانکی که با شماره شبای بانکی نیز مطابقت داده خواهد شد.

در این راستا یک نکته ارسال عکس و فیلم از سوی کاربر است. به این ترتیب فرد با طی مراحل مزبور قادر خواهد بود از طریق اپلیکیشن مربوطه وارد فضای احراز هویتی شود. سپس از طریق ارسال عکس یا فیلم با بیان یک جمله از کاربر درخواست راستی آزمایی بیشتر می‌شود. در این مرحله نیز عکس با پایگاه ثبت احوال از طریق هوش مصنوعی تطابق داده می‌شود. در نهایت نیز به دلیل بار مسئولیت بالا و بار حقوقی این موضوع، یک اپراتور وظیفه چک کردن نهایی را دارد تا خطای احتمالی نیز بر طرف شود.

آمادگی سه شرکت برای عقد قرارداد

به گفته علیرضا ماهیار، مشاور فناوری و نوآوری سمات، پیشرفت این پروسه در مرحله بررسی تست‌های امنیتی و طی مراحل نهایی است و بعد از نهایی شدن این قسمت، اخذ قرارداد با شرکت‌هایی که خواهان مشارکت در این امر هستند، آغاز می‌شود. در حال حاضر ۳ شرکت آمادگی عقد قرارداد برای این موضوع دارند.

ماهیار شرکت‌های خواهان مشارکت را «اپراتورهای احراز هویت دیجیتال» برشمرد و گفت: قاعدتا با توجه به استقبال کنونی جامعه از بازار سهام و همچنین پیش‌بینی برای مشارکت بیشتر در خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه قابل معامله (ETF) و آزادسازی سهام عدالت نیاز بیشتری به چنین احراز هویت دیجیتالی خوهیم داشت. در حال حاضر ۴هزار دفتر برای مرکز احراز هویت شامل مجموع دفاتر پیشخوان دولت، کارگزاری‌ها و شعب بانکی در زمینه احراز هویت حضوری فعال است و مردم می‌توانند از این مراکز استفاده کنند. همچنین بانک‌های دیگری نیز در حال اضافه شدن به این فهرست هستند.

احراز هویت در کمتر از ۱۰دقیقه

مشاور فناوری و نوآوری سمات، فرایند غیرحضوری شدن احراز هویت را یک پروژه ملی و تحول ملی در بازار سرمایه دانست و گفت: به این ترتیب احراز هویت در کمتر از ۱۰دقیقه انجام می‌شود. البته از آنجا که اپراتور چک کننده نهایی به صورت آفلاین است، کمی زمان برای تایید نهایی از سوی این اپراتور صرف می‌شود.

ماهیار در ادامه، تلاش برای کاهش زمان در فرآیند صدور کد معاملات بورسی را از دیگر اقدامات توسعه‌ای دانست، گفت: در حال حاضر این فرآیند در حدود ۳۰دقیقه انجام می‌شود که انتظار داریم زمان صدور کد بعد از احراز هویت کاهش یابد.

منبع: ایسنا 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند