مروری بر روزنامه‌های ‌دوشنبه ۴ شهریور ماه 1398

آخرین اخبار از توافق جدید گروه ۷ / در پشت صحنه اجلاس گروه ۷ چه می گذرد؟

آخرین اخبار از توافق  جدید گروه ۷ / در پشت صحنه اجلاس گروه ۷ چه می گذرد؟
روزنامه‌های امروز ابعاد مختلف حضور ظریف در نشست گروه ۷ را پوشش دادند. بعضی‌ها به رابطه ایران فرانسه، بعضی‌ به نقش فرانسه در آشتی ایران و آمریکا و برخی هم به واکنش ترامپ پرداختند.

به گزارش تجارت‌نیوز، روزنامه‌های امروز ابعاد مختلف حضور ظریف در نشست گروه ۷ را پوشش دادند. بعضی‌ها به رابطه ایران فرانسه، بعضی‌ به نقش فرانسه در آشتی ایران و آمریکا و برخی هم به واکنش ترامپ پرداختند.

ناگهان ایران

روزنامه اعتماد درگزارشی مفصل سفر ظریف به فرانسه و حضور او در نشست گروه ۷ را بررسی کرد و برخی گمانه‌زنی‌ها درباره دیدار ظریف و ترامپ را رد کرد.

این روزنامه نوشته است: عصر روز یکشنبه رسانه‌ها با خبری غیرمنتظره مواجه شدند؛ هواپیمایی که جمعه شب محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران و تیم همراهش را از فرانسه به تهران آورده ‌بود، دوباره راهی فرانسه شد تا این‌بار به جای فرودگاهی در پاریس، در فرودگاه شهر ساحلی بیاریتس بنشیند.

مهمان غیرمنتظره نشست سران ۷ کشور صنعتی جهان محمدجواد ظریف بود که برای ادامه مذاکرات با ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی‌اش در حاشیه اجلاس گروه ۷ به پاریس رفته‌بود. امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه از ماه گذشته تلاش خود را برای مذاکره با ایران برای اجرای کامل مفاد برجام آغاز کرده است.

به نوشته پایگاه خبری روزنامه لو فیگارو فرانسه، امانوئل مکرون، روز شنبه و در حین ناهار کاری که با دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا داشت به او خبر داده‌ بود که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس گروه ۷ به فرانسه می‌آید، اما دونالد ترامپ در این مورد سکوت کرده و اظهارنظری انجام نداد.

در برابر روزنامه واشنگتن‌پست نوشته است که هیچ ‌یک از رهبران گروه ۷ از این سفر باخبر نبوده‌اند و این اقدام «به شکل محرمانه توسط دولت فرانسه پیگیری شده است.» یک مقام ارشد فرانسوی در گفت‌وگو با اسوشیتدپرس در پاسخ به این سوال که آیا کاخ سفید از سفر ظریف به بیاریتس خبر داشت، پاسخی نداد و گفت: «دولت فرانسه بر اساس شروط و برنامه‌های خودش کار می‌کند.»

راز تکاپوی پاریس

روزنامه جام جم در گزارش خود به واکاوی علت فعالیت‌های پاریس به نفع ایران پرداخت و فعالیت‌های فرانسه از ابتدای برجام تا امروز را بررسی کرد.

این روزنامه نوشته است: طی هفته‌های اخیر فرانسوی‌ها تلاش‌های بسیاری برای ادامه حیات برجام دارند؛ تلاش‌هایی از جنس گفت‌وگوهای تلفنی روسای‌جمهور دو کشور ایران و فرانسه تا ارائه بسته‌های پی در پی که البته تا الان هیچ‌کدامشان با مطالبات ایران همخوانی نداشته و به همین دلیل پذیرفته نشده‌اند.

این روزها با میزبانی فرانسه برای نشست گروه ۷، محوریت الیزه در پرونده ایران پررنگ تر شده و دو سفر محمدجواد ظریف در کمتر از یک هفته به فرانسه، بر شدت گمانه‌زنی‌ها درباره پیشنهادهای فرانسه برای حفظ برجام افزوده است. دیروز پس از دیدار مکرون و ترامپ در نشست جی ۷ منابع دیپلماتیک فرانسوی خبر دادند که رئیس‌جمهور فرانسه در دیدار با همتای آمریکایی‌اش پیشنهادهای خود برای کاهش تنش با ایران را به او ارائه داده و دو طرف درباره ایران رایزنی کرده‌اند.

منابع آگاه در این زمینه اعلام کردند که طرح مکرون شامل کاهش تحریم‌های ایران با هدف ترغیب این کشور به آمدن پای میز مذاکره است. به گفته این منابع آگاه، همچنین مکرون به ترامپ پیشنهاد داده که ایران اجازه یابد به مدت محدود نفت خود را صادر کند. در ادامه خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک منبع آگاه در کاخ ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که سران گروه ۷ توافق کردند که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه را مامور ارسال پیام به ایران کنند.

با این همه این سوال مهم مطرح است که چرا فرانسه که زمانی در جریان مذاکرات هسته‌ای، نقش پلیس بد را بازی می‌کرد این روزها برای حفظ برجام و کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکا پیشقدم شده و جلوتر از سایر کشورهای اروپایی به‌دنبال طرح‌ها و ایده‌هایی در این زمینه است. جام‌جم در این گزارش به بررسی دلایل این تکاپوها پرداخته است.

سران گروه ۷ برای کاهش تنش با ایران توافق کردند

روزنامه جمهوری مانند دیگر روزنامه‌های امروز گزارشی از دیدار ظریف با اعضای گروه ۷ منتشر کرد که البته بیشتر به نگاه ترامپ در این باره پرداخت.

این روزنامه نوشته است: رئیس جمهور فرانسه گفت که سران گروه هفت بر سر یک اقدام مشترک درخصوص ایران با هدف کاهش تنش‌ها توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، امانوئل مکرون در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی فرانسوی تصریح کرد که سران گروه هفت برای یک اقدام مشترک درخصوص ایران با هدف کاهش تنش‌ها و آغاز مذاکرات جدید با تهران توافق کرده‌اند.

مکرون ادامه داد: ما توافق کردیم که می‌خواهیم چه حرفی را به‌طور مشترک با ایران بزنیم. یک پیام ازسوی گروه هفت درباره اهداف ما وجود دارد و آنچه اهمیت دارد این حقیقت است که ما روی آن اتفاق نظر داریم، چیزی که مانع از شکاف‌هایی می‌شود که در نهایت به تضعیف همگان منجر خواهد شد.

وی تصریح کرد: همه خواهان جلوگیری از وقوع درگیری هستند. دونالد ترامپ کاملا درباره این مسئله شفاف بوده است.
بنابر این گزارش، یک منبع آگاه در کاخ ریاست جمهوری فرانسه گفت که مکرون ازسوی گروه هفت مامور ارسال پیام به ایران شده است اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که درباره این موضوع بحثی نداشته است.
ترامپ البته گفت که مانع گفت‌وگوی رهبرای دنیا با ایران نمی‌شود و هر کسی که می‌خواهد با تهران مذاکره کند، می‌تواند این کار را انجام دهد.

دوئل دوستان

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارش خود بیشتر روی رابطه فرانسه و آمریکا متمرکز شد و از سیاست‌های ترامپ درباره دیدار طریف و مکرون گفت.

این روزنامه نوشته است: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده در سواحل فرانسوی آتلانتیک به خبرنگاران گفت که همه چیز در اجلاس گروه۷ خوب است. اما شواهد پشت صحنه از چیز دیگری حکایت می‌کند. به گزارش سی‌ان‌ان، مقامات آمریکایی تلاش می‌کنند که در این گردهمایی سالانه ترامپ منزوی نشود.

مهم‌ترین مباحث این دوره از اجلاس گروه ۷ متمرکز بر مسائل تجاری است و رهبران کشورهای گروه ۷ روی این مساله تمرکز کرده‌اند اما نزاع قابل‌توجهی میان این رهبران، حتی میان دوستان نیز دیده می‌شود. درحالی‌که درنشست‌هایی از این دست معمولا نمایش‌های دوستانه دیده می‌شود اما این برای گروه ۷ یک شروع ناامید‌کننده بود. حتی در ناهار کاری غیرمترقبه ترامپ و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه تلاش کرد تا رئیس‌جمهوری آمریکا را درباره مسائل تجاری و آب و هوایی گوشه رینگ بیندازد.

ترامپ صبح همان روز یک صبحانه کاری هم با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا داشت که اساسا برای آمریکا یک متحد ذاتی به‌حساب می‌آید. ترامپ با نشان دادن جانسون به خبرنگاران گفت: «می‌دانید این مرد کیست؟ این همان مردی است که از پله برقی هتل ترامپ پایین آمد. او قصد دارد تا یک نخست‌وزیر فوق‌العاده شود.»

پس از صرف صبحانه که سوسیس و تخم‌مرغ بود، ترامپ اعلام کرد که با ساکن جدید خیابان داونینگ بسیار راحت‌تر از ساکن پیشین آن، یعنی ترزا می است. ترامپ تصریح کرد: «جانسون نیازی به نصیحت ندارد. او کاربلد است. این را برای مدت‌طولانی به همه گفته بودم. من با فرد پیشین چندان خوشحال نبودم.»

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند