اکسکوینو

هشدار هواشناسی/ تداوم شاخص آلودگی در حد ناسالم

آلودگی هوا

سازمان هواشناسی با صدور دو هشداری از تداوم وزش باد شدید و پدیده گردوخاک همراه با کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌ها تا روز پنجشنبه خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی، برای امروز (چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه) در استان‌های خوزستان، بوشهر، ایلام، کرمانشاه وزش باد شدید و پدیده گردوخاک همراه با کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی کرد.

به نقل از ایرنا، تداوم شاخص آلودگی در حد ناسالم (در استان‌های مرزی در حد بسیار ناسالم)، کاهش شعاع دید، اختلال در تردد، شکستن درختان فرسوده، آسیب به سازه‌های موقت، احتمال تاخیر در پرواز ازجمله مخاطرات این پدیده است.

سازمان هواشناسی همچنین در هشدار سطح زرد اعلام کرد که امروز در استان‌های یزد، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه غربی فارس، اصفهان، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال شرق کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، همدان، لرستان، مرکزی، کردستان، قم و تهران تداوم پدیده وزش باد و گردوخاک رخ خواهد داد که سبب افزایش شاخص آلودگی هوا می‌شود.

روز پنجشنبه هفته جاری نیز برای استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، سمنان، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، نوار شرقی کرمان وزش باد و گردوخاک پیش‌بینی شده است.

کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال آسیب به صنایع حساس به گردوخاک، اختلال در تردد، آسیب به سازهای موقت، احتمال شکستن درختان فرسوده و سقوط اشیاء از ارتفاعات از مخاطره این پدیده است.

اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز برای تمام گروه‌ها، احتیاط در تردد برون‌شهری به‌ویژه در جاده‌های کویری، استحکام سازه‌های موقتی، عدم تردد و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه‌کاره و عدم سمپاشی باغات و مزارع توصیه شده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند