آسیب جدی ریزگردها به مخاط دستگاه تنفسی

آسیب جدی ریزگردها به مخاط دستگاه تنفسی

مدیر سلامت محیط کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: گردوغبار و ریزگردها به مخاط دستگاه تنفسی، حلق و حنجره آسیب جدی وارد می‌کند بطوریکه حتی فعالیت دستگاه تنفسی افراد سالم نیز در مواجهه با این گردوغبارها دچار اختلال می‌شود.

محمدرضا قلعه گلابی در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به پیامدهای ناشی از گردوغبار و آلودگی هوا از قبیل تشدید بیماری‌های قلبی، تنفسی و حساسیت‌ها باید توصیه‌های بهداشتی در زمان وقوع این پدیده جدی گرفته شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی درخصوص راه های پیشگیری از تاثیر سوء ریزگردها به بدن در هنگام آلودگی هوا، اظهارکرد: شهروندان باید در هنگام بروز پدیده گردوغبار از فعالیت در خارج از منزل اجتناب کرده و در صورت اجبار برای خروج از منزل از ماسک‌های مخصوص استفاده کنند.

قلعه گلاب افزود: به همین منظور ماسک‌هایی تحت عنوان ماست فنجانی (P 2 ) و (P 1 ) طراحی و عرضه می‌شوند که استفاده از این ماسک‌ها برای خروج از منزل به افراد مبتلا به آسم، سرفه، خس خس و درد قفسه سینه توصیه می‌شود.

قلعه گلابی با بیان اینکه برخی بیماری‌های قلبی عروقی، تنفسی و ریوی در هنگام آلودگی هوا و ایجاد ریزگردها تشدید می‌شوند، تصریح کرد: معمولا میزان آسیب‌های جسمی در افراد به میزان قرار گرفتن آنها در معرض مواد آلوده کننده و ریزگردها بستگی دارد.

وی ادامه داد: افزایش مصرف مایعات، میوه‌ها و سبزیجات تازه سبب افزایش دفع سموم از طریق ادرار و پیشگیری از اثرات سوء ناشی از گرد و غبار می‌شود.

قلعه گلابی تاکید کرد: در شرایطی که افراد مجبور به حضور طولانی مدت در هوای آزاد هستند باید از ماسک‌های تنفسی و یا دستمال خیس استفاده و از ورود ریزگردها به مخاط دهان و بینی جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه شهروندان باید از پایین کشیدن شیشه خودرو در زمان آلودگی هوا پرهیز کنند، اضافه کرد: هنگام حضور در خودرو، آهسته‌تر رانندگی کنید و سیستم تهویه مطبوع خودرو را در وضعیت چرخش مجدد هوا قرار دهید تا ورود گرد و غبار به اتومبیل کاهش یابد.

قلعه گلابی گفت: ذرات گردوغبار، همان مه غلیظی است که در روزهای آلوده بر فراز آسمان شهر دیده می‌شوند و برای سلامتی نیز مضر هستند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند