آشنایی با جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی مینودشت

آشنایی با جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی مینودشت

مینودشت، شهری زیبا با دشت‌های سرسبز و دورنمایی از کوه‌های زیبای البرز دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با این جاذبه‌ها بیشتر آشنا شوید.

در دامنهٔ شرقی رشته کوه البرز، شهری زیبا و سرسبز به نام مینودشت قرار گرفته که در مسیر جادهٔ تهران به مشهد است و جزو شهرهای تاریخی استان گلستان شناخته می‌شود. این شهر که ۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد، حدود ۲/۵ درصد از خاک استان گلستان را به خود اختصاص داده ‌است. شهری که تاریخ پر فراز و نشیبی داشته و میزبان اقوام محلی مختلفی مانند؛ قزلباش، تات، مازندرانی و آذری بوده است. این شهر زیبا با دشت‌های سرسبز و دورنمایی از کوه‌های زیبای البرز دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی است. در ادامه با ما همراه باشید تا با این جاذبه‌ها بیشتر آشنا شوید. جاذبه‌هایی که سفر شما به این شهر زیبا را خاطره‌انگیز می‌کند.

جاذبه‌های تاریخی مینودشت

مینودشت شهری است که نسبت به دیگر شهرهای استان گلستان، تاریخ گسترده‌تری دارد. تاریخی که گواه آن، داشتن نام‌های متنوع در دوره‌های مختلف تاریخی است. این شهر در ابتدا کبودجامه نام داشته، اما پس از اسکان اقوام حاجیلر، نام حاجیلر روی آن نهاده شد. نامی که پس از حضور رضاشاه در این منطقه و تماشای دشت‌های سرسبز و آب‌وهوای بی‌نظیر به دستور شاه، به مینودشت تغییر نام داد. البته در آن زمان در حدود سال ۱۳۱۸ این شهر دشت مینو نام داشت؛ اما چند ماه بعد نام مینودشت بر این شهر نهاده شد.

شهر تاریخی دشت حلقه

یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی مینودشت، شهر تاریخی دشت حلقه است. شهری که در مجاورت روستایی با این نام قرار گرفته و حدود ۵۰ سال پیش کشف شده است. این شهر تاریخی مربوط به دورهٔ اشکانی و ساسانی است و چنین به نظر می‌رسد که از شهرهای مهم آن زمان باشد. طبق تحقیقات باستان‌شناسی، دور تا دور این شهر در زمان قدیم حصاری محکم کشیده شده بوده و مرکز فرمانروایی آن روی تپه قرار داشته است. البته بخشی از این حصار در زیر زمین‌های کشاورزی مدفون است. این شهر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و از آنجایی که این منطقه مخصوص کشاورزی است، در اطراف آن زمین‌ها و خانه‌های قدیمی خوبی برای خرید وجود دارد. قیمت زمین های مینو دشت در آگهی های دیوار قابل مشاهده است و خریداران از طریق آن می‌توانند اقدام به خرید کنند.

سه تپه تاریخی مینودشت

در مینودشت سه تپهٔ تاریخی با نام‌های تپه پل، تپه خوردیماق و تپه پیشاهنگی وجود دارد. تپه پل، مربوط به عصر ساسانی و اشکانی است و معروف به تپه آقا جلال است. تپه خوردیماق، تپهٔ دیگری است که متعلق به هزارهٔ اول پیش از میلاد است و به سوی تپه نیز شهرت دارد. تپه پیشاهنگی نیز دیگر تپهٔ تاریخی مینودشت است که آن نیز مربوط به هزارهٔ اول پیش از میلاد است. این تپه در سمت شرقی جادهٔ مینودشت به آزادشهر قرار گرفته است.

جاذبه‌های طبیعی مینودشت

غار کیارام

یکی از جاذبه‌های طبیعی مینودشت در نزدیکی روستای فرنگ، غار کیارام است. این غاز دیواره‌هایی از جنس آهک دارد و کف آن صخره‌ای است. در این غار دو فسیل استخوان به همراه سنگ چخماق کشف شده و مشخص شده که مربوط به دورهٔ پارینه سنگی است. در کنار این غار رودخانه‌ای زیبا جریان دارد و سرسبزی و زیبایی اطراف آن بسیار دیدنی است. این غار در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

آبشار لولوم

مینودشت شهر آبشارهاست. از جمله آبشارهای معروف این منطقه، آبشار لولوم است. آبشاری پلکانی با ارتفاعی ۳۰ متری که در کنار روستایی به همین نام قرار دارد. این آبشار در دل جنگل قرار دارد و تماشای آن از دل قلوه سنگ‌های بزرگ و خزه بسته، بسیار دلچسب است.

آبشار حسینا و آق چشمه

از آبشار لولوم که بگذریم نوبت به آبشار حسینا می‌رسد. آبشاری دیدنی در شرق شهرستان مینودشت. این آبشار ۲۵ متری بسیار زیبا و دل‌انگیز به چشم می‌آید. آق چشمه نیز از چشمه‌های معروف مینودشت است. آق چشمه کمی بالاتر از پارک جنگلی چهل چای قرار دارد. آق چشمه دارای دو چشمه مجزا با آبی دائمی و شیرین است که هر ساله گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند.

جاذبه‌های تفریحی مینودشت

پارک ملی گلستان

یکی از معروف‌ترین پارک‌های حفاظت شده در ایران، ‌در حوالی مینودشت واقع است. این پارک که به پارک ملی گلستان شهرت دارد، در سال ۱۳۵۴ به عنوان منطقه‌ای حفاظت شده به ثبت رسید. پارک ملی گلستان دارای گونه‌های جانوری و گیاهی متعددی است. از جمله حیوانات این پارک؛ خرس قهوه‌ای، پلنگ،‌ گرگ، گراز و شوکا است. ای پارک همچنین آبشار و رودخانه‌های بسیار زیبایی دارد که به عنوان جاذبهٔ طبیعی و تفریحی این منطقه شناخته می‌شود.

جنگل چهل چای

از دیگر جاذبه‌های تفریحی و طبیعی مینودشت، جنگل چهل چای است. این جنگل طبیعت بسیار زیبایی دارد و درختان سر به فلک کشیدهٔ‌ آن در بین رودخانه‌هایی با آب زلال بسیار تماشایی است. جنگل چهل چای دارای امکانات مناسبی برای گردشگران است. از جمله این امکانات؛ آلاچیق، سرویس بهداشتی، نمازخانه و فروشگاه‌های محلی می‌توان نام برد.

سایت پروازی ترسه

از جمله سایت‌های مهم برای پرواز با پاراگلایدر در روستای ترسه واقع در شهرستان مینودشت قرار دارد. این سایت پروازی، چشم‌اندازی زیبا و دیدنی را پیش روی افراد قرار می‌دهد و بسیاری از مسابقات ملی پاراگلایدر در اینجا برگزار می‌شود. این سایت جزو جاذبه‌های تفریحی شهر مینودشت محسوب می‌شود.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند