اکسکوینو

آغاز تولید بنزین سبز در پالایشگاه آبادان

تجارت نیوز

با راه‌اندازی مرحله نخست واحد آلکیلاسیون شرکت پالایشگاه آبادان، تولید سوخت بنزین سبز از روز گذشته اغاز شد و روزانه ۵۵۰ هزار لیتر بنزین الکیلیت با اکتان ۹۶ (بنزین سبز) تولید می‌کند.

با راه‌اندازی مرحله نخست واحد آلکیلاسیون شرکت پالایشگاه آبادان، تولید سوخت بنزین سبز از روز گذشته اغاز شد و روزانه ۵۵۰ هزار لیتر بنزین الکیلیت با اکتان ۹۶ (بنزین سبز) تولید می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت نفت، اصغر رمضانی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت پالایش نفت آبادان اعلام کرد: دستاورد راه‌اندازی واحد راهبردی آلکیلاسیون، تولید بنزین باکیفیت با اکتان ۹۶ است.

وی با بیان اینکه در پی بروز مشکل مکانیکی در واحد بازیافت اسید سولفوریک پالایشگاه و نبود امکان بازیافت اسید مصرفی واحد الکیلاسیون از چهار سال گذشته واحد الکیلاسیون نیز به اجبار از سرویس خارج شد، افزود: از زمان خرید تجهیزات این واحد بیش از ۶ سال می‌گذرد که متاسفانه تاکنون بدون استفاده مانده بود، اما پس از تغییرات مدیریتی در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌‍‌های نفتی، معاون وزیر نفت طی حکمی به بنده ماموریت ویژه دادند که با حضور مستمر در پالایشگاه آبادان این واحد را به مرحله تولید برسانیم.

این مقام مسئول ادامه داد: با همکاری و هم‌فکری بی‌نظیر همه مدیران، متخصصان و به‌ویژه کارکنان زحمتکش و خدوم بخش‌های مختلف پالایشگاه آبادان با بحث و بررسی‌های لازم و نگاه به منابع موجود ابتدا برنامه مدونی جهت راه‌اندازی این واحد تهیه و بر اساس برنامه و نظارت‌های مستمر از این پروژه از دیروز این واحد وارد مدار تولید شد. این واحد هم‌اکنون عملیاتی شده و روزانه ۵۵۰ هزار لیتر بنزین الکیلیت با اکتان ۹۶ (بنزین سبز) تولید می‌کند.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت پالایش نفت آبادان تاکید کرد: با تولید این فرآورده با ارزش، C۴ موجود در محصول گاز مایع تبدیل به بنزین می‌شود و افزون بر آن ارتقای جنبه‌های زیست محیطی نیز از اهداف موردنظر در این طرح است.

طبق استانداردهای جهانی، بنزین یورو ۴ دارای اکتان ۹۱ تا ۹۵ است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند