آمادگی اروپا برای مذاکره تجاری با آمریکا

آمادگی اروپا برای مذاکره تجاری با آمریکا

اتحادیه اروپا اعلام کرد در حالی که آمادگی تلافی اقدامات تعرفه‌ای آمریکا را دارد اما آغوشش به روی مذاکره تجاری با این کشور پیرامون اختلافات یارانه‌های هواپیما باز است.

روز سه‌شنبه اتحادیه اروپا اعلام کرد در حالی که آمادگی تلافی اقدامات تعرفه‌ای آمریکا را دارد اما آغوشش به روی مذاکره تجاری با این کشور پیرامون اختلافات یارانه‌های هواپیما باز است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهای اخیر دولت آمریکا پیرامون اختلافات دو کشور بر سر یارانه‌های هواپیما، فهرستی از کالاهای تولید اروپا شامل پنیر تولید ایتالیا و مشروبات الکلی اسکاتلند که قابلیت وضع تعرفه‌های سنگین بر آنها وجود دارد ارائه کرد.

تنها چند روز پس از اینکه غول‌های اقتصادی دنیا توانستند به آتش‌بس تجاری موقت برسند، دوشنبه این هفته «سازمان نماینده تجاری آمریکا» اعلام کرد به‌خاطر اختلافات طولانی که پیرامون یارانه‌های به غول‌های هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ وجود دارد، جبهه جدیدی علیه تجارت اتحادیه اروپا خواهد گشود.

بر این اساس به دنبال پرونده ۱۵ ساله اختلافات دو طرف در «سازمان تجارت جهانی»، دولت آمریکا ۴ میلیارد دلار دیگر از کالاهای اروپایی را به فهرست ۲۱ میلیارد دلاری محصولاتی که قابلیت افزایش تعرفه واردات آنها وجود دارد افزود.

البته از آنجا که آمریکایی‌ها به بدنه قضایی ژنو درخواست افزایش تعرفه 11/2 میلیارد دلاری کالاهای اروپایی را ارائه کرده‌ است، به‌نظر می‌رسد کل حجم واقعی تعرفه‌ها کمتر از اینها باشد. با این حال طولانی‌تر شدن فهرست کالاهایی که امکان افزایش تعرفه‌ آنها وجود دارد و شمولیت محصولات کشاورزی همچون گلابی و گوشت خوک حکایت از آن دارد واشنگتن می‌خواهد فشارها بر اروپا را بیشتر و سیگنال‌های حمایتی مثبت به کسب‌وکارهای داخلی کشورش ارسال کند.

 

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند