اثر واکسن‌ها از بین رفته است/ سویه جدید در راه است؟

اثر واکسن‌ها از بین رفته است/ سویه جدید در راه است؟

وزیر بهداشت گفت در خصوص وضعیت اخیر کرونا در کشور گفت: اومیکرون اخیرا جهش جدید بنام Ba5 را داشته است که انتشار سریعی دارد، ضمن اینکه ایمنی واکسن‌ها نیز از بین رفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین وضعیت کرونا در کشور به چه صورت است؟

عین‌اللهی وزیر بهداشت امروز گفت: اومیکرون اخیرا جهش جدید بنام Ba5 را داشته است که انتشار سریعی دارد.

او در خصوص ایمنی واکسن‌ها گفت: ایمنی واکسن‌ها یک مدت معینی دارد و بعد از آن ایمنی کاهش پیدا می‌کند. برای سال ۱۴۰۱ حتما باید مردم یک دوز واکسن یادآور را تزریق کنند تا بتوانند در مقابل تغییرات اخیر ویروس مقاومت کنند.

وزیر بهداشت ادامه داد: به دلیل ایمنی و رعایت مردم آمار ما تک رقمی بود اما برای مقابله با پیک هفتم کرونا، تزریق واکسن الزامی است، همچنین افراد بالای ۱۲ سال حتما یک دز واکسن یادآور بزنند که بتوانیم در مقابل تغییرات اخیر این ویروس مقابله کنیم.

سخنگوی پروژه واکسن رازی کووپارس گفت: واکسن‌های سفارشی وزارت بهداشت در انبار موسسه رازی مانده است. وزارت بهداشت تاکنون بدهی خود به موسسه رازی را برای پنج میلیون دُز واکسن تولید شده پرداخت نکرده است.

حسینعلی شهریاری، نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: برخلاف این‌که برای خریدن واکسن‌های خارجی به موقع پول پرداخت کردیم، برای خریدن واکسن‌های داخلی این‌گونه عمل نکردیم.

وی ادامه داد: شرکت‌های داخلی مقدار زیادی واکسن تولید کردند، اما نه از آن‌ها تحویل گرفته شده و نه پولی به آن‌ها پرداخت شده است. شرکت‌های واکسن‌ساز با وجود داشتن توان تولید، اما تولید خود را متوقف کردند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند