احتمال کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی قوت گرفت

پس از صعود شاخص دلار به بیشترین سطح آن در 13 ماه گذشته، سرمایه‌‌گذاران با پیش‌بینی کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی، خروج از بازار این فلز گرانبها را آغاز کردند.

«مایکل متوسک» رئیس بخش معامله‌گران شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری «یو اس گلوبال اینوستور» آمریکا گفت: رفتار قیمت‌ها به ما می‌گوید که مردم اکنون مایل به خرید طلا نیستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: بهای طلا در بازارها رو به کاهش است و همین امر زمینه افت بیشتر قیمت را فراهم می‌آورد.

دیروز (جمعه) سقوط ارزش لیر ترکیه، تقاضای طلا را تا حدودی بالا برد، اما افزایش همزمان نرخ برابری دلار در مقابل سایر ارزها، تاثیر آن بر تقاضای این فلز گرانبها را خنثی کرد.

به طور معمول شاخص دلار و قیمت کالاهایی مانند طلا که به طور سنتی با دلار قیمت‌گذاری می‌شوند، در جهت عکس یکدیگر حرکت می‌کنند زیرا با افزایش شاخص دلار، قدرت خرید خریدارانی که واحد پولیشان ارزی بجز دلار است، کاهش می یابد و می‌توانند مقدار کمتری از این کالاها بخرند. کاهش تقاضای این کالاها نیز موجب کاهش قیمت آنها می‌شود.

قیمت تحویل فوری طلا در پایان معاملات دیروز بازار لندن در سطح یک هزار و 211 دلار و 94 سنت ثابت ماند. قیمت هفتگی طلا در این بازار نیز پس از چهار هفته صعود پیاپی، هفته گذشته تغییر نکرد.

در بازار کامکس آمریکا نیز طلا با ثبت یک کاهش قیمت ناچیز 0.1 درصدی، به بهای یک هزار و 219 دلار در هر اونس معامله شد.

طلا هفته گذشته با ثبت یک کاهش بهای 11 درصدی در مقایسه با رکورد آوریل گذشته (فروردین – اردیبهشت)، به کف قیمت یک سال گذشته رسید و هر اونس آن به قیمت یک هزار و 204 دلار معامله شد.

شاخص دلار که نرخ برابری دلار آمریکا در برابر مجموعه ای از ارزهای اصلی را اندازه می‌گیرد، دیروز با تقریبا 0.9 درصد افزایش به 96.19 رسید.

در پایان معاملات دیروز بازار لندن همچنین، بهای نقره با 0.9 درصد کاهش نسبت به روز پیش از آن به 15.27 دلار در هر اونس رسید.

پلاتین با 0.2 درصد کاهش بها به قیمت 828 دلار و 50 سنت در هر اونس معامله شد و پالادیوم با 0.1 درصد افزایش به بهای 907 دلار و 80 سنت در هر اونس خرید و فروش شد.

 

منبع:‌ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند