احداث 40 مدرسه طبیعت در کشور

احداث 40 مدرسه طبیعت در کشور

کارشناس محیط زیست با اشاره به احداث 40 مدرسه طبیعت در کشور گفت: این مدرسه‌ها آموزش‌های لازم را برای حفظ و صیانت از طبیعت را به بچه‌ها آموزش می‌دهند.

محمد درویش کارشناس و فعال محیط زیست با اشاره به تاسیس مدارس طبیعت در کشور اظهار کرد: ما هنوز نتوانستیم حس مشارکت و کارهای تعاونی را برای نجات طبیعت کشورمان در مردم ایجاد کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه یکی از دلایل موفق نبودن طرح نجات طبیعت، لکنت نظام آموزشی کنونی ما است، ادامه داد: در نظام آموزش و پرورش کنونی ما معیار مقایسه، رقابت و معدل 20 است و کارگروهی و مهارت زندگی فراموش شده است.

درویش با بیان اینکه بیش از 40 مدرسه طبیعت تا به امروز احداث شده است، ادامه داد: اتفاقاتی که در مدارس معمولی روی می‌دهد در مدارس طبیعت سعی کرده‌ایم از آن دوری کنیم، در مدارس طبیعت رقابت، مقایسه، کلاس، زنگ، آموزش مستقیم وجود ندارد.

وی با بیان اینکه طبیعت معلم مدارس طبیعت است که بیش از 4 میلیارد سال عمر دارد، ادامه داد: اگر به فرزندانمان مجال نگریستن دقیق و بی‌دغدغه را به طبیعت دهیم آن زمان است که یک خاطره شیرین با خاطره‌ای از مواهب طبیعی شکل می‌گیرد و آن زمان است که طبیعت کشورشان، دینشان، پدر ومادرشان را با هیچ چیزی معامله نمی‌کنند.

کارشناس و فعال محیط زیست بیان کرد: اگر این مدارس را جدی بگیریم می‌توان نسل آینده را نسلی تعاون‌گر به معنای درست خود دانست.

وی افزود: باید بر روی حوزه فرهنگ، آگاهی و تقویت برنامه‌ها کار کرد و دولت نیز از این مدارس حمایت می‌کند تا این برنامه‌ها به زبان جذاب و ساده بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند، این اتفاق باید به عنوان مسئولیت اجتماعی و آرمان همه ما باشد.

درویش با بیان اینکه می‌توانیم برای حفظ طبیعت به جای استفاده از کیسه‌های پلاستیکی از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنیم، ادامه داد: بهتر است برای تداوم زندگی حیات وحش به جای استفاده از گوشت و پروتئین از گیاهان تغذیه کنیم.

وی افزود: ما در مدارس طبیعت به فرزندانمان آموزش‌های احترام به زمین، طبیعت، حیات وحش و… می‌دهیم.

کارشناس و فعال محیط زیست گفت: نسل آینده نسلی با طبیعت خواهد بود اگر آموزش‌هایمان درست باشد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند