یک اقتصاددان:

ادامه رشد اقتصادی بعید است

ادامه رشد اقتصادی بعید است

یک اقتصاددان می‌گوید: اگر دولت می‌خواهد عموم مردم رشد اقتصادی را در زندگی خود احساس کنند باید رشد امسال و سال گذشته تداوم داشته باشد که البته با توجه به این‌که در دو سال گذشته این رشد ناشی از بخش نفت و عواید حاصل از آن بود ادامه آن بعید است.

تیمور رحمانی درباره رشد اقتصادی اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران، گفت: البته هنوز رشد اقتصادی بانک مرکزی ایران اعلام نشده و ما منتظریم تا پس از اعلام درباره‌ جزئیات آن بررسی‌های لازم را انجام دهیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، این اقتصاددان افزود: به شخصه در زمانی که دانشجو بودم و چه زمانی که مدرس بودم از داده‌های بانک مرکزی استفاده می‌کردم و همواره معتقد بودم که بانک مرکزی تصویر قابل قبولی از اقتصاد ارائه می‌دهد.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه تهران ادامه داد: نکته دیگری که در بحث رشد اقتصادی قابل بررسی است این است که ممکن است این رشد عوایدی برای اقشار ثروتمند جامعه داشته باشد، ولی عواید آن به اقشار متوسط و رو به پایین جامعه نرسیده باشد.

وی گفت: به نظر می‌رسد که عواید رشد بیشتر در دهک‌های میانه به بالا پخش شده و ما شاهد این هستیم که رشد اقتصادی توسط عامه مردم احساس نمی‌شود.

این اقتصاددان چنین ادامه داد: از سویی دیگر باید در نظر داشته باشیم که طی یک سال و نیم گذشته قیمت محصولات پایه مثل محصولات معدنی و پتروشیمی بهبود پیدا کرده و بخشی از این افزایش قیمت نصیب ایران شده است و به موجب آن بهبودی در درآمد و فروش بنگاه‌ها اتفاق افتاده که این موضوع وابسته به شرکت‌ها و موسسات دولتی و شبه دولتی است.

وی افزود: این افزایش و بهبود عوایدی دارد که ممکن است به دهک‌های بالای جامعه رسیده و هنوز به دهک‌های پایین منتقل نشده باشد.

رحمانی ادامه داد: موضوع دیگر به ویژه در بحث کسب‌وکارهای کوچک قابل بررسی است.

وی گفت: کسب‌وکارهای کوچک مستقیما با زندگی مردم در ارتباطند، ولی اکنون می‌بینیم که رشد اقتصادی قابل توجهی در آن بخش قابل ملاحظه نیست و به همین دلیل مردم رشد اقتصادی را آنگونه که باید احساس نمی‌کنند.

وی در ادامه سخنانش در پاسخ به این مساله که دولت چگونه می‌تواند اقداماتی کند که رشد اقتصادی در زندگی مردم قابل ملاحظه باشد، گفت: لازم است رشد اقتصادی تداوم پیدا کند.

رحمانی افزود: همانگونه که می‌دانید چند سال بود که رشد منفی بود و طبیعتا برای این‌که بتوانیم به وضعیت معیشتی که در گذشته داشتیم برگردیم، لازم است که رشد اقتصادی تداوم پیدا کند و بعد از تداوم شاهد آن باشیم که گروه‌های مختلف جامعه این رشد را در زندگی خود احساس کنند.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه تهران ادامه داد: طبیعتا دولت دو راه بیشتر برای بازتوزیع درآمدها در کشور ندارد، ابتدا مالیات ستانی و دیگری توزیع یارانه است.

وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد در ماه‌های اخیر توزیع درآمد رو به وخامت گذاشته و لذا دولت باید اقداماتی کند که بازتوزیع رو به بهبود رود. البته دولت در این زمینه با محدودیت روبه‌رو است، چرا که هرگونه دخالت نسنجیده ممکن است به ایجاد اختلال در بازار منجر شود.

رحمانی توضیح داد: با این حال به نظر نمی‌رسد رشد اقتصاد در حد کنونی‌اش در سال‌های آتی ادامه پیدا کند، چرا که رشد سال گذشته عمدتا ناشی از رشد بخش نفت بود که به بخش‌های دیگر سرریز شد و رشد اقتصادی امسال خود را نشان داد.

وی افزود: با توجه به این‌که دیگر چنین رشد قابل ملاحظه‌ای در بخش نفت نداریم، انتظار تداوم آن را نداریم.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند