ادامه مبارزه با بحران جدید کشاورزی / جمع‌آوری ملخ‌ها از یک میلیون هکتار زمین

ادامه مبارزه با بحران جدید کشاورزی / جمع‌آوری ملخ‌ها از یک میلیون هکتار زمین

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که حجم ریزش ملخ‌ها در سال جاری نسبت به سال گذشته سه برابر شده است، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که تا پایان تیر ماه حجم مبارزه با این آفت مخرب به یک میلیون و هکتار برسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدرضا درگاهی، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که حجم ریزش ملخ‌ها در سال جاری نسبت به سال گذشته سه برابر شده است، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که تا پایان تیر ماه حجم مبارزه با این آفت مخرب به یک میلیون و هکتار برسد.

وی گفت: ملخ صحرایی از نظر فائو جزو مخرب‌ترین آفت‌های بخش کشاورزی است که در دهه‌های گذشته توانسته یکی دو بار کشور را‌‌‌ به مرحله قحطی برساند. سال گذشته این آفت پس از ۵۰ سال دوباره به ایران برگشته و پس از مبارزه و کنترل آن امسال در حجم گسترده‌تری از بهمن ماه دوباره وارد کشور شده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: مبارزه با این ملخ‌ها در ۹ استان کشور ادامه دارد و تاکنون بیش از ۴۳ هزار هکتار از زمین‌هایی که ملخ صحرایی دارند، مبارزه شده‌اند اما پیش‌بینی می‌شود، سطح مبارزه بیشتر شده و طی سه ماه آینده به بیش از یک میلیون هکتار برسد.

به گفته درگاهی تاکنون ۲۰ میلیارد تومان برای مبارزه با این ملخ‌ها در سال جاری هزینه شده اما برای ادامه مبارزه باید اعتبارات بیشتری اختصاص یابد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: برای دریافت اعتبار ۶۵ میلیارد تومانی با سازمان برنامه و بودجه وارد مذاکره شده‌ایم و نامه‌ای را‌‌‌ در این زمینه تنظیم کرده و به ستاد بحران ارسال کردیم.

وی با بیان اینکه هزینه مبارزه با ملخ‌های صحرایی در سال گذشته ۴۵ میلیارد تومان بوده است، افزود: در سال جاری با توجه به افزایش سطح مبارزه هزینه‌های آن افزایش می‌یابد و حداقل ۶۵ میلیارد تومان هزینه مورد نیاز است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که اخیرا سازمان خوار و بار جهانی (فائو) تفاهم‌نامه‌ای را‌‌‌ برای کمک به کنترل ملخ‌های صحرایی در ایران امضا کردیم، گفت: در این تفاهم‌نامه قرار شده است ۳ میلیارد تومان در قالب کمک‌های آموزشی و نیز خرید سمپاش کمک کنند، اما این هزینه‌ها قطره‌ای در برابر دریا است و در مقابل حجم گسترده اقدامات بسیار اندک است.

به گفته درگاهی در حال حاضر بیش از ۴۳ هزار هکتار از اراضی کشور در مقابل هجوم ملخ‌های صحرایی مبارزه شده و حجم این آفت در استان‌های هرمزگان، خراسان، فارس، بوشهر، کرمان، بیشتر بوده است.

درگاهی در باره ویژگی‌های مقابله با این آفت در سال جاری گفت: درست است که حجم ریزش‌ها بیشتر شده اما با توجه به اینکه پیش بینی قبلی ورود دوباره این آفت‌ها را‌‌‌ در بهمن‌ ماه داشتیم، آمادگی برای مبارزه هم کاملا وجود داشت، بنابراین توانستیم به محض ورود این آفت‌ها با آنها مقابله کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این آفت به بخش‌های کشاورزی خسارت وارد نکرده است، گفت: در سال جاری بخشی از این آفت‌ها به زمین‌های کشاورزی حمله‌ور شدند، اما به محض ورود آنها به مزارع نیروهای ما کاملا با آنها مبارزه کرده و اجازه ایراد خسارت ندادند؛ بنابراین در حال حاضر این آفت به بخش کشاورزی خسارتی وارد نکرده است.

منبع: فارس

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند