توپ طلای فوتبال چقدر ارزش دارد؟

توپ طلای فوتبال چقدر ارزش دارد؟

توپ طلای فوتبال که اخیرا لیونل مسی برای هفتمین بار برنده آن شد، ۱۲ کیلوگرم وزن دارد. اما ارزش دلاری این توپ چقدر است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، چندی پیش لیونل مسی فوتبالیست آرژانتینی باشگاه پاریس‌سن‌ژرمن برای هفتمین بار توپ طلای فوتبال دنیا را برد. جایزه‌ای که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان مستحقش نبود. با این حال این بازیکن در رقابت با رابرت لواندوفسکی ملی‌پوش لهستانی بایرن مونیخ، برنده توپ طلای ۲۰۲۱ شد. اما توپ طلا چیست و ارزش حدودی آن چقدر است؟

توپ طلا (Ballon d’Or) یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین جوایزی است که یک فوتبالیست می‌تواند در جهان فوتبال دریافت کند. نشریه فرانسوی «فرانس فوتبال» از سال ۱۹۵۶ هر ساله این جایزه را به مرد سال فوتبال دنیا اعطا می‌کند از سال ۲۰۰۷ علاوه بر خبرنگاران فوتبالی، مربیان و کاپیتان‌های تیم‌های ملی هم به رای‌دهندگان بهترین فوتبالیست سال جهان اضافه شدند.

ویژگی‌ها، قیمت و وزن توپ طلا

توپ طلای فعلی خصوصیات خاصی دارد که آنرا برای علاقمندان به فوتبال جذاب می‌کند. این جایزه ۲۸ سانتی‌متر ارتفاع، ۲۲ سانتی‌متر قطر و ۱۲ کیلوگرم وزن دارد و با دو بشقاب برنجی، شکلی شبیه توپ دارد.
به منظور شکل‌دهی و راحتی در تراش‌دهی داخل این کره با مواد موم مانند پر شده است. ارزش تقریبی توپ طلا کمی بیشتر ۳۰۰۰ یورو (حدود ۳۴۰۰ دلار) تخمین زده شده است. با توجه نرخ دلار ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومانی، ارزش توپ طلا حدود ۱۰۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند