تجارت‌نیوز بررسی کرد:

ایران در سال ۲۰۱۷ چقدر کالا صادر کرد؟/رونمایی از ۱۰ محصول اصلی صادرات ایران

ایران در سال 2017، حدود 62.5 میلیارد دلار کالا به سراسر جهان صادر کرده است. در حالی که در این دوره صادرات محصولاتی چون سنگ معدن و خاکستر در مقایسه با سال 2016 دو برابر شده، حجم صادرات میوه و خشکبار، مواد شیمیایی آلی و آهن و فولاد به ترتیب 56.6 درصد، 51.3 درصد و 44.7 درصد کاهش یافته است.

ایران در سال ۲۰۱۷ چقدر کالا صادر کرد؟/رونمایی از ۱۰ محصول اصلی صادرات ایران

ایران در سال ۲۰۱۷، حدود ۶۲٫۵ میلیارد دلار کالا به سراسر جهان صادر کرده است. حجم کل صادرات ایران در مقایسه با سال ۲۰۱۳ حدود ۳۲٫۱ درصد و در مقایسه با سال ۲۰۱۶ حدود ۲۴٫۸ درصد کاهش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس برآوردهای سی‌آی‌ای ورلد فکت‌بوک، صادرات ایران ۲۲٫۵ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. همچنین با در نظر گرفتن جمعیت ۸۲٫۸ میلیون نفری ایران، سهم هر ایرانی از این درآمد مربوط به صادرات حدود ۷۵۰ دلار است.

بر اساس گزارش‌ها، نرخ بیکاری ایران در دسامبر ۲۰۱۷ به ۱۱٫۹ درصد کاهش یافت. این نرخ در سپتامبر ۲۰۱۶ حدود ۱۲٫۷ درصد بوده است.

جدول زیر مهم‌ترین‌ کالاهای صادراتی ایران را در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد:

رتبهکالای صادراتیارزش صادراتسهم از صادرات کل
۱سوخت‌های معدنی و نفت۴۸٫۷ میلیارد دلار۷۷٫۹ درصد
۲پلاستیک۳٫۳ میلیارد دلار۵٫۳ درصد
۳سنگ معدن، سرباره، خاکستر۲٫۲ میلیارد دلار۳٫۵ درصد
۴مواد شیمیایی آلی۱٫۸ میلیارد دلار۲٫۹ درصد
۵آهن و فولاد۱٫۴ میلیارد دلار۲٫۲ درصد
۶میوه و خشکبار۹۳۴٫۸ میلیون دلار۱٫۵ درصد
۷کودهای شیمیایی۶۸۱٫۸ میلیون دلار۱٫۱ درصد
۸نمک، گوگرد، سنگ، سیمان۵۶۱٫۳ میلیون دلار۰٫۹ درصد
۹مس۳۸۶٫۲ میلیون دلار۰٫۶ درصد
۱۰آلومینیوم۳۰۵٫۴ میلیون دلار۰٫۵ درصد

 

در میان این محصولات، رشد صادرات سنگ معدن، سرباره و خاکستر از بقیه سریع‌تر بوده و ارزش صادرات این محصولات از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ دو برابر شد. همچنین صادرات آلومینوم از ایران در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با یک سال قبل از آن رشدی ۲۴٫۹ درصدی را تجربه کرده است.

در این میان صادرات محصولاتی چون میوه و خشکبار، مواد شیمیایی آلی و آهن و فولاد به ترتیب ۵۶٫۶ درصد، ۵۱٫۳ درصد و ۴۴٫۷ درصد کاهش یافته است.

*منبع: worldstopexports


این مطلب را به اشتراک بگذارید