موضوعات داغ:

استیضاح ترامپ در مجلس سنا آغاز شد

استیضاح ترامپ در مجلس سنا آغاز شد

روند رسیدگی به طرح استیضاح ترامپ در مجلس سنای آمریکا در حالی آغاز شد که رهبران دموکرات و جمهوری‌خواه در مورد عدم رعایت اصل بی طرفی و احتمال وارونه‌سازی روند استیضاح به بحث و جدل پرداخته‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، جلسه استیضاح ترامپ در مجلس سنای آمریکا آغاز شد.

در ابتدای این جلسه «چاک شومر»، سناتور دموکرات از نیویورک به عنوان رهبر اقلیت دموکرات در سنا به ایراد سخنرانی پرداخت.

جلسه استیضاح ترامپ با بررسی قوانین اولیه و مقدماتی کار خود را آغاز کرده و هنوز وارد بحث بر سر رای گیری نشده است.

در همین ارتباط، «میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنا قطعنامه پیشنهادی خود را برای جلسه رسیدگی به طرح استیضاح ترامپ تشریح کرد و اظهار داشت که وی از آرای کافی برای تصویب این قطعنامه برخوردار است.

میچ مک کانل در این باره گفت: «مجلس نمایندگان با خارج کردن مشاور حقوقی ترامپ از روند تحقیقات اصل بی طرفی را زیرپا گذاشته است. سرانجام در مجلس سنا، وکلای رئیس‌جمهور می‌توانند پرونده را ارائه کنند. در نهایت، اندکی بی طرفی [ممکن شد]».

در مقابل، «آدام شف» رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از قطعنامه پیشنهادی «میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنا بیان کرد که «این قطعنامه باید به گردانندگان مجلس نمایندگان اجازه دهد که شاهدان خود را فراخوانند، و سپس رئیس‌جمهور نیز باید اجازه یابد که همان کار را انجام دهد و هرگونه شاهدی را به منظور گواهِ نقض فراخواند».

آدام شف در ادامه افزود: «چرا باید این محاکمه متفاوت از هر محاکمه دیگری باشد. پاسخ این است که نباید اینطور باشد. اما قطعنامه رئیس مک کانل روند محاکمه را معکوس می‌کند».

این در حالی است که روندهای پیشین استیضاح در مجلس نمایندگان آمریکا تحت نظارت و هدایت کمیته قضایی این مجلس انجام شد که در آن قوانین حاکم بر روند تحقیق در تطابق با رویه گذشته بوده است. با این حال، طبق نکته مورد اشاره مک کانل، در نشست‌های محرمانه‌ای که در جریان تحقیق برای استیضاح نیکسون انجام می‌شد، وکلای رئیس‌جمهور وقت آمریکا اجازه حضور و بازجویی از شاهدان را می‌یافتند. اما در نشست‌های محرمانه کمیته بین‌المللی مجلس نمایندگان برای استیضاح ترامپ این اتفاق نیافتاد.

در واقع رئیس‌جمهور ترامپ اجازه یافت که وکیل خود را برای شرکت در جلسات استماع کمیته قضایی مجلس نمایندگان اعزام کند، اما ترامپ این پیشنهاد را رد کرد.

از سوی دیگر، «پت سیپولون» مشاور حقوقی کاخ سفید در نخستین اظهارات خود در صحن مجلس سنا اعلام کرد که تیم وکلای مدافع ترامپ از قطعنامه پیشنهادی مک کانل برای استیضاح ترامپ حمایت می‌کنند و این روند محاکمه ثابت خواهد کرد که «رئیس‌جمهور مطلقا هیچ کار خطایی انجام نداده است».

شایان ذکر است که تغییری قابل توجه در قطعنامه پیشنهادی سناتور مک کانل اِعمال شد: اکنون هر کدام از طرفها ظرف سه روز می‌توانند به مدت ۲۴ ساعت (روزانه ۸ ساعت) بحث و جدل‌های مقدماتی را انجام دهند. پیش از این، فرصت زمانی هرکدام از طرف‌ها دو روز بود (روزانه ۱۲ ساعت).

به گفته یک مقام آگاه، این مقامات کاخ سفید بودند که خواهان یک چارچوب زمانی محدودتر برای بحث و جدل پیرامون قطعنامه سناتور مک کانل بودند.

 

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند