اعتراف پادشاه سعودی به مشکلات اقتصادی عربستان

اعتراف پادشاه سعودی به مشکلات اقتصادی عربستان
سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی به مشکلات اقتصادی این کشور در نتیجۀ کاهش بهای نفت خام اذعان کرد. سلمان روز چهارشنبه در نشست شورای مشورتی مشکلات اقتصادی ناشی از بازسازی ساختار اقتصاد را «دردآور» خواند و گفت این اقدامات به‌منظور اجتناب از خسارت‌های بلندمدت، ضروری بوده است. وی گفت: «حکومت از طریق اقدامات گسترده به‌منظور

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی به مشکلات اقتصادی این کشور در نتیجۀ کاهش بهای نفت خام اذعان کرد.

سلمان روز چهارشنبه در نشست شورای مشورتی مشکلات اقتصادی ناشی از بازسازی ساختار اقتصاد را «دردآور» خواند و گفت این اقدامات به‌منظور اجتناب از خسارت‌های بلندمدت، ضروری بوده است.

وی گفت: «حکومت از طریق اقدامات گسترده به‌منظور بازسازی اقتصاد، که برخی از آن‌ها ممکن است در کوتاه‌مدت دردآور باشد، اما درنهایت هدف از آن حفظ اقتصاد کشورتان در برابر مشکلات بدتر است، به دنبال مقابله با این تغییرات است.»

سلمان مدعی شد: «موارد مشابهی پیش‌تر و در سه دهۀ گذشته نیز روی‌داده که این مسائل حکومت را مجبور به کاستن از هزینه‌ها کرده اما ….. این موارد موجب تقویت اقتصاد و رشد مداوم و فزایندۀ آن شده است.»

پادشاه عربستان در ماه سپتامبر دستور داد تا حقوق وزیران و اعضای شورای مشورتی را به ترتیب ۲۰ و ۱۵ درصد کاهش یابد.

با کاهش بی‌سابقۀ بهای نفت در بازارهای جهانی در اواسط سال ۲۰۱۴، عربستان سعودی با مشکلات اقتصادی گسترده‌ای روبرو شد و ریاض کسری بودجۀ حدود ۱۰۰ میلیارد دلاری را در سال گذشته تجربه کرد.

به گزارش فارس، سلمان همچنین دربارۀ تحولات یمن مدعی شد ریاض امنیت همسایه‌اش را بخشی از امنیت خود می‌داند و به برخی کشورهای منطقه دربارۀ مداخله در امور داخلی یمن هشدار داد.

وی بدون نام بردن از کشوری، گفت: «ما هیچ‌گونه مداخله در امور داخلی یا چیزی که مشروعیت ما را زیر سؤال ببرد، نمی‌پذیریم.»

عربستان سعودی از فروردین ۱۳۹۴ به بهانۀ بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن، و تضعیف جنبش مردمی انصارالله، حملات هوایی به این کشور فقیر را آغاز کرده است.

در این حملات تاکنون بیش از ۱۱ هزار و ۴۰۰ یمنی کشته‌شده‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند