زمان اعمال محدودیت در طرح ترافیک روزانه

زمان اعمال محدودیت در طرح ترافیک روزانه

افراد متقاضی دریافت کارت طرح ترافیک سالانه با کارت شناسایی و کارت خودرو، در وقت اداری تا روز ۱۷ دی به واحد صدور مجوز طرح ترافیک واقع در پارکینگ طالقانی مراجعه کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، همزمان با بازگشت آلودگی به آسمان تهران در ساعات ظهر روز گذشته، پیامکی برای سهمیه‌بگیران طرح ترافیک سالانه سال ۹۷ ارسال شد که نشان می‌دهد زمان اعمال محدودیت در فروش طرح ترافیک روزانه احتمالا نزدیک است.

روز گذشته با ارسال پیامک از دارندگان مجوز سالانه تردد در محدوده طرح ترافیک که جمعیت آنها بر اساس اعلام اولیه، به ۵۳ هزار نفر و با احتساب مجوزهای سیار به ۶۳ هزار نفر می‌رسد، درخواست شد برای دریافت کارت طرح ترافیک سالانه خود با در دست داشتن کارت شناسایی و کارت خودرو، در وقت اداری تا روز ۱۷ دی به واحد صدور مجوز طرح ترافیک واقع در پارکینگ طالقانی مراجعه کنند.

مصطفی قنبرنژاد، مدیرکل واحد صدور آرم طرح ترافیک شهرداری تهران در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره این پیامک توضیح داد: تمام دارندگان سهمیه طرح ترافیک این کارت را دریافت می‌کنند و کارت‌شان بر اساس زمان‌بندی طرح ترافیک سالانه صادر شده است.

وی افزود: این کارت برای زمانی است که به دلیل آلودگی هوا طرح ترافیک از در منزل می‌شود و از آنجا که دارندگان مجوز سالانه طرح ترافیک باید به پلیس ثابت کنند که مجوز تردد دارند، این کارت به‌عنوان رسید برای پلیس نیز محسوب می‌شود.

وی افزود: سهمیه‌بگیرانی که کارت خود را دریافت نکرده‌اند می‌توانند در ساعت کاری (۸ تا ۱۶) به ساختمان واحد صدور آرم معاونت ترافیک شهرداری واقع در چهارراه طالقانی مراجعه کرده و با در دست داشتن مدارک خودرو و مدارک هویتی خود کارت طرح ترافیک سالانه را دریافت کنند.

از آنجا که هوا در پاییز امسال در مقایسه با سال گذشته سالم‌تر بود و از تعداد روزهای آلوده به میزان قابل توجهی کاسته شد، برخی از ظرفیت‌های طرح ترافیک جدید برای جلوگیری از تشدید آلودگی هوا هنوز استفاده نشده است، اما اعلام فراخوان دریافت کارت طرح ترافیک با هدفی که از سوی مسوولان امر برای این اقدام عنوان شد، نشان می‌دهد در صورت آلودگی هوا در روزهای پیش‌رو، قرار است اقدام جدیدی برای کاهش تردد خودروهای شخصی در سطح شهر انجام شود.

در حال حاضر بستر مداخله ترافیکی به نفع کاهش آلودگی هوا در مدیریت شهری فراهم است؛ چراکه در نسخه جدید طرح ترافیک به صراحت این مجوز صادر شده که در زمان وقوع آلودگی بنا به ضرورت از فروش مجوز روزانه طرح ترافیک به شهروندان جلوگیری یا حجم فروش محدود شود.

آنگونه که قنبرنژاد توضیح داده، هدف شهرداری از توزیع کارت مجوزبگیران سالانه نیز سهولت شناسایی و تایید مجوز آنها از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی در روزهایی که تردد برای دیگر خودروها محدود می‌شود، بوده است.

بنابراین به نظر می‌رسد در روزهای پیش‌رو قرار است از ظرفیت محدودسازی فروش مجوز روزانه طرح ترافیک استفاده شود. شاخص کیفیت هوای شهر تهران در زمان نگارش این خبر در بعد از ظهر روز گذشته به ۱۱۹ واحد رسید و هوا برای گروه‌های حساس ناسالم شد.

کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه منشأ اصلی آلودگی هوای تهران انتشار ذرات آلاینده از اگزوز خودروها است، بهترین راهکار برای کاهش غلظت آلاینده‌ها، جلوگیری از ترددهای غیرضروری با خودرو در روزهای آلوده است.

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند