تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

افت بی‌سابقه واردات آمریکا از چین در سال 2019

افت بی‌سابقه واردات آمریکا از چین در سال 2019

گزارش‌ها نشان می‌دهد، تحت تاثیر جنگ تجاری 18 ماهه میان دو اقتصاد بزرگ جهان، واردات آمریکا از چین در سال 2019 حدود 87 میلیارد دلار کاهش یافته است.

بر اساس داده‌های منتشرشده از سوی اداره آمار ایالات متحده، به‌لطف کاهش واردات کالاها و خدمات از چین تحت تاثیر جنگ تجاری، کسری تجاری ایالات متحده با این کشور در سال 2019، با 10.9 میلیارد دلار به 616.8 میلیارد دلار کاهش یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، درحالی‌که صادرات آمریکا به چین بدون تغییر در مقایسه با سال 2018 حدود دو هزار و 500 میلیارد دلار گزارش شده، میزان واردات آن از چین به سه هزار و 117 میلیاد دلار کاهش یافته است.

افت 87 میلیارد دلاری واردات آمریکا از چین، تحت تاثیر جنگ تجاری 18 ماهه میان دو اقتصاد بزرگ جهان، چندان غافلگیرکننده نیست. این پایین‌ترین نرخ واردات کالاها و خدمات چینی از آمریکا از سال 2013 تاکنون محسوب می‌شود.

درحالی‌که واردات ایالات متحده از چین 16 درصد کاهش یافته، صادرات به این کشور 11 درصد افت کرده است.

صادرات ایالات متحده به چین طی این مدت با 13.5 میلیارد دلار کاهش به 106.6 میلیارد دلار رسیده است.

البته چین تنها کشوری نیست که مبادلات تجاری‌اش با آمریکا در سال گذشته میلادی دچار تغییر شده است.

واردات ایالات متحده از کشور ونزوئلا به دلیل تحریم‌ها علیه این کشور 11.2 میلیارد دلار کاهش یافت.

در عین حال، جنگ تجاری موجب شده بسیاری از شرکت‌های آمریکایی، زنجیره تامین متنوع‌تری ایجاد کنند. ویتنام، مکزیک و تایوان از جمله کشورهایی هستند از تعرفه‌های مقابله‌جویانه میان دو کشور سود برده‌اند.

نمودار زیر 10 کشوری را که شاهد بیشترین و کمترین میزان تغییر در مبادلات تجاری با آمریکا در سال 2019 بوده‌اند، نشان می‌دهد:

افت 87 میلیارد دلاری واردات آمریکا از چین

منبع: statista

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند