افزایش تولید میگو تا 2 سال آینده

افزایش تولید میگو تا 2 سال آینده

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران خاطرنشان کرد: تولید سالانه میگوی پرورشی ایران باید تا پایان برنامه ششم توسعه به ۶۰ هزار تن برسد که دست‌یافتنی است.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران از رشد جهشی تولید میگوی پرورشی کشور تا دو سال آینده خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از صداوسیما؛ حسین‌علی عبدالحی گفت: پرورش‌دهندگان و تولیدکنندگان میگوی پرورشی به بلوغ تولید رسیده‌اند.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران ادامه داد: همچنین رغبت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به صادرات میگوی پرورشی افزایش یافته است.

وی افزود: پرورش‌دهندگان و فعالان پرورش و صادرات میگوی پرورشی از سود قابل قبول سرمایه‌گذاری در این بخش از صنعت شیلات برخوردار هستند.

به گفته این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، پرورش‌دهندگان موفق شده‌اند با استفاده از دانش و فناوری در امر تولید و آگاهی از چگونگی کنترل بیماری هرسال تولید میگوی پرورشی را بیشتر می‌کنند.

وی اظهار داشت: همکاری سازمان شیلات ایران و سازمان دامپزشکی نیز نقش بسیار مهمی در کمک به پرورش‌دهندگان و کنترل بیماری داشته است.

وی با اشاره به این‌که پیش‌بینی می‌شد امسال تولید میگوی پروری حداقل به ۳۰ هزار تن برسد، گفت : تولید نهایی میگوی ۹۶ به ۲۷ هزار تن می‌رسد.

عبدالحی خاطرنشان کرد: تولید سالانه میگوی پرورشی ایران باید تا پایان برنامه ششم توسعه به ۶۰ هزار تن برسد که دست‌یافتنی است.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، بیماری ویروسی را مهم‌ترین مشکل پیش روی پرورش‌دهندگان اعلام کرد و گفت: با بالابردن دانش پرورش‌دهندگان می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

به گفته وی، در اوایل تولید میگو حدود ۱۲ هزار تن در چهار هزار و ۷۰۰ هکتاری تولید می‌شد اما با افزایش بیش از دو برابری سطح کشت، تولید سالانه میگوی به بالای ۲۵ هزار تن رسیده است.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران یادآور شد: پارسال بیشترین تولید میگو به ترتیب در استان‌های هرمزگان، بوشهر، گلستان، خوزستان و سیستان و بلوچستان صورت گرفت.

وی با اشاره به این‌که استان بوشهر همواره بیشترین میزان تولید میگوی پرورشی کشور را به خود اختصاص می‌دهد، گفت: پارسال به دلیل شیوع بیماری لکه سفید در مزارع استان بوشهر، تعداد زیادی از میگوهای تولید این استان نابود شد.

عبدالحی به تلاش برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت شیلات ایران اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر همایش‌های مختلفی با همراهی کشورهای فرانسه، نروژ، چین و تایلند برپا شد که هدف ما ارتباط کشورها با یکدیگر در زمینه توسعه تولید آبزی بوده است.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران بیان کرد‌: چندین طرح با کشورهای مختلف منعقد شده است که مهم‌ترین آن همکاری با فرانسه در قشم برای راه‌اندازی یک مرکز تکثیر ماهیان دریایی بوده و دیگری مربوط به پرورش میگو در هرمزگان با همکاری یک شرکت دیگر از این کشور است.

وی تاکید کرد: همچنین سرمایه‌گذاری یک شرکت دیگر فرانسوی در زمینه تولید قزل‌آلا انجام شده است و شرکت‌های بزرگ تایلندی برای مذاکره با ایران در زمینه شیلات علاقه نشان داده‌اند و چندین سفر برای بازدید از روند تولید آبزی در کشور صورت گرفته و مذاکراتی در حال انجام است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند