کد خبر: 128282

افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه/ افشای صورتهای مالی بر اساس IFRS عملیاتی می شود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در حوزه الزام به افشای صورتهای مالی در چارچوب IFRS اقدامات خوبی انجام شد که نتایج آن امسال با همکاری بانک مرکزی و بیمه مرکزی مشاهده می‌شود. به گزارش خبرنگار تجارت نیوز،شاپور محمدی در مراسم آغاز به کار دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه گفت: فرهنگ سازی یکی

سرویس اقتصاد کلان -

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در حوزه الزام به افشای صورتهای مالی در چارچوب IFRS اقدامات خوبی انجام شد که نتایج آن امسال با همکاری بانک مرکزی و بیمه مرکزی مشاهده می‌شود.
به گزارش خبرنگار تجارت نیوز،شاپور محمدی در مراسم آغاز به کار دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه گفت: فرهنگ سازی یکی از کارهای مهم بازار سرمایه است که بر این اساس، حضور شرکتها در این نمایشگاه بسیار قوی است و اکنون ۱۶ بیمه، ۱۰ بانک، ۱۷ کارگزاری و ۵۰ صندوق در این نمایشگاه حضور دارند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در حوزه تحولات بازار سرمایه در سال گذشته، یکی از اتفاقات خوبی که در بازار سرمایه رخ داد، راه اندازی معاملات اختیار خرید و فروش بود؛ ضمن اینکه افشای اجباری اطلاعات تولید و فروش ماهانه شرکتها نیز یکی دیگر از اتفاقات خوب سال گذشته بورس بود.

وی تصریح کرد: در حوزه الزام به افشای صورتهای مالی در چارچوب IFRS اقدامات خوبی انجام شد که نتایج آن را امسال با همکاری بانک مرکزی و بیمه مرکزی مشاهده خواهیم کرد.

به گفته محمدی، اندازه بازار سرمایه در سال قبل بدون احتساب صندوق ها به ۴۹۰ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به چهارسال گذشته، ۱۰۳ درصد رشد داشته است؛ این در حالی است که صندوق های سرمایه گذاری نیز حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارند که مجموعه این ارزشها، از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بیشتر خواهد شد.

وی اظهار داشت: سال گذشته ۱۹۵ هزار میلیارد تومان در چهار بورسی که در کشور داریم، معامله انجام شد که رشد بسیار خوبی را نشان می دهد، همچنین در حوزه معاملات اوراق سهام نیز حجم معاملات ۱۵ درصد رشد داشت.

محمدی گفت: بحث نرخ اوراق بدهی و کنترل حجم بازار بدهی تجربه خوبی است که حاصل شده و امسال باید با دقت بیشتری در این حوزه عمل شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: در خصوص تعداد کدهای سهامداری در سال ۹۱ حدود ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر کد سهامداری داشتند که امروز به بیش از یازده میلیون رسیده است. پس ضریب نفوذ بازار سرمایه نیز افزایش یافته است.

وی ادامه داد: امیدواریم امسال، سال رفع محدودیتهای بازار سرمایه باشد، بنابراین محدودیت هایی که ضرورت آن کمتر شده است، تلاش داریم با راهنمایی وزیر اقتصاد و اعضای شورای عالی بورس، این محدودیت را برای پرسنل کارگزاری رفع کرده و توقف طولانی مدت نمادها را برای همیشه حل خواهیم کرد.

محمدی گفت:لایحه قانون بازار سرمایه در سال جاری تدوین خواهد شد و به روز رسانی سامانه معاملات نیز در سه ماهه اول امسال انجام خواهد گرفت و سامانه های تکمیلی نیز تا پایان سال به جمع سامانه ها اضافه خواهد شد.

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.43)
1334.4
5.69
مثقال طلا (%0.05)
607200
3,000
سکه امامی (%0.13)
1494000
20,000
دلار (%0.43)
4398
190
یورو (%0.4)
5485
220
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.