افزایش قیمت مصالح ساختمانی تا آخر سال – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : عضویت در شانگهای و بریکس جنبه تجاری ندارد/ بدون FATF گشایش اقتصادی بی‌معناست

افزایش قیمت مصالح ساختمانی تا آخر سال

قیمت مصالح ساختمانی

در بازار مسکن اغلب کشورهای دنیا شده قیمت مصالح ساختمانی افزایش یافته و ممکن است این روند تا انتهای امسال ادامه خواهد داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، افزایش قیمت مصالح ساختمانی در دو سال گذشته باعث شد تا هزینه ساخت در دنیا رشد کند و تامین مسکن برای اغلب مردم دنیا به یک معضل بزرگ تبدیل شود.

به نقل از بازار، فایننشال تایمز در گزارش اخیر خود با اشاره به بحران‌هایی اقتصادی ناشی از افزایش تورم و چالش‌های مالی مرتبط با آن و درگیری‌های روسیه و اوکراین نوشت: «در شرایطی که افزایش قیمت مصالح ساختمانی به معضلی بزرگ برای فعالان این صنعت و مردم تبدیل شده است، انتشار گزارش‌هایی که خبر از تداوم این وضعیت دارند بسیار نگران کننده است. نگرانی در مورد تورمی که می‌تواند صنعت ساختمان را درگیر کند و این بار ریشه آن جنگی است که در اروپا شروع شده است و کشورهای بزرگی که در تولید فلزات و مصالح ساختمانی و مواد معدنی هستند را درگیر کرده است.

سوال این است که آیا کشورهای دنیا می‌توانند از این بحران عبور کنند یا بحران مسکن باعث تشدید تنش‌های مالی در جهان می‌شود.»

طبق گزارش منتشرشده توسط وب سایت «گلوب» در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ متوسط قیمت هر تن سیمان در بازار جهانی برابر با ۱۳۹ دلار و هر متر مربع بتن برابر با ۱۱۰ دلار خواهد بود در حالیکه متوسط قیمت هر تن سیمان در فصل اول امسال برابر با ۱۰۸ دلار بود.

انتظار می رود قیمت هر بلوک بتنی در نیمه دوم سال جاری بالغ بر ۱۶ درصد نسبت به نیمه اول و قیمت آجر بالغ بر ۱۵ درصد افزایش یابد که در نهایت هزینه تمام شده فعالیت‌های ساختمانی را به شدت افزایش خواهد داد.

رشد قیمت سیمان در شرایطی اتفاق افتاده است که در سال قبل هم بازار این محصول ارزشمند با چالش‌های زیادی روبرو بود و مشکلات اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا بحران‌های زیادی را برای فعالان صنعت ساختمان ایجاد کرده بود.

آمارهای ارایه شده توسط رسانه‌های دنیا نشان می‌دهد قیمت ساختمان در کشورهای صنعتی بالغ بر ۲۰ درصد رشد کرده است و در استرالیا قیمت‌ها به بالاترین سطح طی ۱۸ سال اخیر رسیده است.

در امریکا خبرها از افزایش قیمت مسکن حکایت دارد و مطالعات نشان می‌دهد متوسط قیمت مسکن در فصل اول امسال به بالاترین سطح طی ۵ سال اخیر رسیده است.

اما این بحران در بازار مسکن تنها ریشه در رشد قیمت سیمان و بتن ندارد بلکه قیمت دیگر مصالح ساختمانی و فلزات مورد استفاده در این صنعت هم با سرعت افزایش یافته است.

فایننشال تایمز در این مورد نوشت: «قیمت مس از ابتدای امسال رشد کرده است و انتظار می‌رود در ماه‌های آتی هم شاهد تداوم این روند افزایشی قیمت باشیم.»

با وجود اینکه قیمت هر تن مس در انتهای ماه آوریل برابر با ۹۷۳۴ دلار بود که با حداکثر قیمت ثبت شده برای این فلز در سال ۲۰۲۱ فاصله زیادی داشت ولی انتظار می‌رود در نیمه دوم امسال ما شاهد افزایش بیشتر در قیمت باشیم.

افزایشی که به تدریج بازار را با شوک‌های تازه و چالش‌های جدید روبرو می‌کند و اقتصاد را به سمت آسیب‌های بزرگتری هدایت می‌کند. در این گزارش پیش بینی شده است متوسط قیمت هر تن مس درنیمه دوم سال ۲۰۲۲ به بیش از ۱۰۷۰۰ دلار برسد و متوسط قیمت سال جاری آن ۵۱ درصد نسبت به سال قبل بیشتر شود.

این وضعیت می‌توان در پروژه‌های تامین برق در کشورهای مختلف اختلال ایجاد کند، روی توان تولید خودروهای برقی اثر منفی بگذارد و صنعت ساختمان را با افزایش شدید هزینه مواجه کند و خرید خانه را برای شمار زیادی از مردم دنیا به یک آرزوی دست نیافتنی تبدیل کند.

نظرات