افزایش 10 هزار مگاواتی مصرف برق/ قطعی برق در راه است؟ – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : کواکبیان: در پرونده شاسی بلندها نام 2 چوپان مطرح است/ به مجلس دهمی‌ها هم پیشنهاد خودرو داده بودند

افزایش 10 هزار مگاواتی مصرف برق/ قطعی برق در راه است؟

شرکت مدیریت شبکه برق ایران از افزایش میزان مصرف برق در روزهای اخیر خبر داد. آیا امسال دولت تدبیر جدیدی برای تامین برق منازل و صنایع اندیشیده است یا قطعی برق در راه است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس اعلام شرکت مدیریت شبکه برق ایران مصرف برق در روزهای اخیر افزایش یافته است. بر اساس اعلام برخی از مسئولان امسال تابستان گرمی در انتظار کشور است و این موضوع باعث افزایش مصرف برق در بخش خانگی و صنایع خواهد شد. تدبیر دولت سیزدهم برای تامین برق در سال 1402 چگونه خواهد بود؟

شرکت برق درباره افزایش میزان مصرف برق اعلام کرد: مصرف برق در کشور روز گذشته نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۱۰ هزار مگاوات افزایش یافت.افزایش دمای هوا استفاده از وسایل سرمایشی را بیشتر کرده و همین امر بر شدت مصرف برق افزوده است.

بنا بر اعلام تازه شرکت مدیریت شبکه برق ایران روز گذشته در ساعت ۱۴ و ۳۷ دقیقه مصرف برق به ۶۰ هزار و ۱۵۰ مگاوات رسید.

پارسال و در همین بازه زمانی میزان مصرف ۴۹ هزار و ۹۴۶ مگاوات بود که مصرف روز گذشته نسبت به زمان مشابه پارسال بیش از ۱۰ هزار مگاوات افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین میزان مصرف روز گذشته نسبت به‌روز قبل‌تر (جمعه ۱۲ خرداد) که عدد مصرف ۵۳ هزار و ۵۱۲ مگاوات بود افزایش حدود ۷ هزار مگاوات یافته است.البته ۵ هزار و ۲۰ مگاوات از میزان مصرف برق مربوط به بخش صنایع بوده است.

وزارت نیرو برای تأمین برق موردنیاز برنامه‌های متعددی را در دستور کار خود قرارداد که دو برنامه اصلی آن، افزایش ظرفیت تولید برق و مدیریت مصرف مشترکان دسته‌بندی است. در بخش مدیریت مصرف برق بخش خانگی دو سیاست کلی وجود دارد که یکی اجرای قانون افزایش پلکانی مصرف برای پُرمصرف‌ها و دیگری طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی است.

اجرای طرح پرداخت پاداش صرفه‌جویی مصرف برق در سال گذشته موفق بود و توانست سبب کاهش مصرف بخش خانگی شود؛ امسال هم وزارت نیرو مصمم است با اجرای طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی در مصرف را با شرایطی فراهم آورد تا همه مردم از برق مطمئن و پایدار برخوردار شوند.

پاداش شرکت برق برای مشترکان کم مصرف

بر اساس این گزارش، وزارت نیرو در راستای تشویق مشترکان برای صرفه‌جویی در مصرف برق، امسال از ابتدای خردادماه تا انتهای شهریورماه طرح اختصاص پاداش به مشترکان را اجرایی می‌کند که نسبت به سال گذشته وسیع‌تر است و همه مشترکان خانگی می‌توانند در آن مشارکت داشته باشند.

مشترکان امسال باصرفه جویی در مصرف برق، به‌ازای هر کیلووات‌ساعت تا ۲ هزار تومان معادل ۲۰ برابر هزینه فروش برق پاداش صرفه‌جویی می‌گیرند که این پاداش نسبت به سال گذشته رشد ۲۰ برابر داشته است و شامل همه مشترکان خواهد شد.

میزان پاداش در نظر گرفته شده بسته به میزان مصرف برق متفاوت است و مشترکانی که میزان مصرف خود را الگوی مصرف کاهش دهند تا ۲ هزار تومان مشمول پاداش می‌شوند. البته هر چه میزان مصرف بیشتر باشد رقم پاداش هر کیلووات‌ساعت برق نیز کمتر می‌شود.

جزئیات سهمیه‌بندی برق اعلام شد

جزئیات برنامه سهمیه‌بندی برق از سوی شرکت توزیع نیروی برق منتشر شد. شرکت برق این تصمیم را به جهت کنترل برنامه مدیریت بار مشترکین اعلام کرده است.

شرکت توزیع نیروی برق در نامه‌ای از سهمیه‌بندی برق صنایع سیمان و فولاد از ابتدای ماه خرداد خبر داده است.
شرکت توزیع نیروی برق خبر داده که در طول ماه‌های خرداد تا مرداد امسال برق صنایع سیمان و فولاد را بر اساس سه برنامه پیشنهادی سهمیه‌بندی می‌کند.

طبق نامه شرکت توزیع نیروی برق به صنایع سیمان و فولاد، برق این صنایع در قالب سه برنامه پیشنهادی از خرداد تا مرداد امسال سهمیه بندی خواهد شد.

آنطور که در این نامه آمده است:

به جهت برنامه مدیریت بار مشترکین سیمان، فولاد و انرژی بر شرکت‌‌های توزیع به شرح زیر اعلام می‌شود. مقتضی است یکی از برنامه‌های ذیل متناسب با فرایند تولید مشترک انتخاب و ضمن ابلاغ به مشترک در سامانه جامع مدیریت پیک بار کشور (سمپ) نیز ثبت شود.

منبع: مشرق

نظرات