افزایش نرخ تورم در اتحادیه اروپا

افزایش نرخ تورم در اتحادیه اروپا

نرخ تورم اروپا در ماه آگوست با رسیدن به ۱.۵ درصد، بالاترین نرخ افزایش ۴ ماه اخیر را به خود اختصاص داد.

یورو استات در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد، نرخ تورم در اتحادیه اروپا در ماه گذشته میلادی به بیشترین رقم در ۴ ماه اخیر رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از بلومبرگ، در همین حال شاخص قیمت مصرف‌کننده در اروپا در ماه اوت به ۱.۵ درصد رسید که این رقم برای ماه قبل از آن ۱.۳ درصد ثبت شده بود. البته این موضوع می‌تواند منجر به اجرای برنامه‌های محرکی بیشتر از سوی بانک مرکزی اروپا شود.

بر همین اساس، میانگین نرخ تورم منطقه یورو در ۴ ماه اخیر ۱.۴ درصد ثبت شده است و شتاب نرخ تورم بیشتر به قیمت انرژی و نیز افزایش تورم بیش از حد انتظار در آلمان و اسپانیا بر می‌گردد.

همچنین رشد اقتصادی در ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا رو به افزایش است و نرخ بیکاری هم در برابر ۹.۱ درصد قرار گرفته است. اما با این وجود تورم در این منطقه همچنان به طرز قابل توجهی جهش پیدا نکرده و افزایش دستمزدها آنچنان که انتظار می‌رود، محقق نشده است.

از سویی دیگر یکی از نگرانی‌های بانک مرکزی اروپا افزایش ارزش یورو در مقابل دلار آمریکا است که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۱۳ درصد رشد پیدا کرده است. این مسئله موجب شرایط انقباظی سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا می‌شود.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند