افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت چای ایرانی در بازار / کاهش قیمت چای خارجی

افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت چای ایرانی در بازار / کاهش قیمت چای خارجی

نماینده سازمان جهانی چای در ایران از کاهش 40 هزار تومانی قیمت هر کیلو چای خارجی خبر داد و گفت: در ماه‌های اخیر قیمت چای ایرانی افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

نماینده سازمان جهانی چای در ایران گفت: در ماه‌های اخیر قیمت چای داخلی افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است؛ به نحوی که قیمت هر کیلوگرم چای ایرانی از ۱۵ هزار تومان به ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان افزایش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، احمدرضا بخشی امروز در نشست خبری با بیان اینکه ایران یکی از اعضای سازمان جهانی چای است، اظهار کرد: چای برای ما ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد اما روش‌های استفاده از چای در کشور ما تنوع نداشته و مناسب نیست.

وی ادامه داد: چای به عنوان یک گیاه دارویی در بسیاری از کشورها مطرح است و ما نیز باید به سمتی برویم که از روش‌های جدید برای مصرف چای به عنوان یک گیاه دارویی در سبد خانوار استفاده کنیم.

بخشی میزان مصرف چای در کشور را 125 هزار تا 130 هزار تن عنوان کرد و گفت: ما همراه با دستگاه‌ها و ارگان‌هایی که در زمینه تولید واردات و مصرف چای فعال هستند، آماری را به دست آوردیم که 80 تا 85 درصد دقت در آن وجود دارد و نشان می‌دهد که مصرف چای در کشور ما 125 هزار تا 130 هزار تن است.

وی اضافه کرد: نمی‌توان هیچ عدد مطلوبی را برای میزان مصرف مناسب چای عنوان کرد چراکه چای علاوه بر یک ماده خوراکی، جنبه درمانی نیز دارد و اکنون به عنوان درمان برای فشار خون، چربی خون، سردرد و غیره در جهان مصرف می‌شود.

نماینده سازمان جهانی چای در ایران با تاکید بر اینکه توسعه مصرف چای با روش‌های جدید علاوه بر خواص درمانی می‌تواند اشتغالزا نیز باشد، افزود: فارغ‌التحصیلان صنایع غذایی و علاقمندان می‌توانند با دریافت آموزش‌های لازم برای دم‌آوری مناسب چای در کافه‌ها، رستوران‌ها و هتل‌ها درآمدزایی مناسبی برای خود داشته باشند.

بخشی با یادآوری اینکه زمانی یکی از برندهای چای ایرانی با قیمت‌های بسیار بالا در جهان عرضه و مورد استقبال قرار می‌گرفت، گفت: لازم است دوباره به سوی برندسازی چای ایرانی قدم برداریم و مانند بسیاری از کشورها مانند مراکش چای داخلی خود را با روش‌های جدید معرفی و برندسازی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه کیفیت چای ایرانی رشد مناسبی داشته است، افزود: این موضوع ظرفیت جدیدی را برای معرفی چای کشورمان به بازارهای جهانی فراهم کرده است و می‌تواند تعریف جدیدی از چای ایرانی برای بازار جهانی به همراه داشته باشد.

نماینده سازمان جهانی چای در ایران تاکید کرد: البته یکی از موضوعاتی که در سازمان جهانی چای و مسابقاتی که در این زمینه در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود، مورد توجه قرار می‌گیرد، استفاده از روش‌های سنتی هر کشور برای جمع‌آوری چای و نحوه عرضه آن است.

بخشی با اشاره به روش‌های مختلف عرضه چای در سراسر کشور گفت: هر منطقه از کشور ما روش خاصی را برای عرضه چای به کار می‌گیرند به طور مثال در برخی از مناطق کشور چای همراه با شیرینی‌ها مختص آن منطقه برای پذیرایی عرضه می‌شود یا به چای طعم‌دهنده‌های مختلفی اضافه می‌گردد.

وی ادامه داد: ما می‌توانیم با ارائه این روش‌ها در مسابقات بین‌المللی چای ایرانی را به عنوان یک سبک معرفی کنیم.

نماینده سازمان جهانی چای در ایران در ادامه سخنان خود درباره دلایل افزایش قیمت چای داخلی اظهار کرد: قیمت چای داخلی افزایش 100 درصدی داشته به نحوی که هر کیلوگرم آن در گذشته از 15 هزار تومان به 50 تا 70 هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرد.

بخشی اضافه کرد: دلیل افزایش قیمت چای داخلی، کاهش واردات چای خارجی در پی حذف ارز 4200 تومانی برای واردات آن بود و همچنین افزایش تقاضا و استقبال مردم از چای داخلی که در سال جاری رشد بالایی داشته است.

وی ادامه داد: افزایش قیمت چای داخلی در حالی است که سود حاصل از آن به دست کشاورزان نمی‌رسد و این امر موجب شده تمایل آنها به تولید چای کاهش پیدا کند و شاهد تغییر کاربری مزارع چای به ویلاها باشیم.

نماینده سازمان جهانی چای در ایران قیمت منطقی برای هر کیلوگرم چای داخلی را 18 تا 22 هزار تومان اعلام کرد.

بخشی درباره بازار چای خارجی نیز گفت: دلایل افزایش قیمت چای وارداتی در ماه‌های اخیر نیز حذف ارز 4200 تومانی برای واردات این کالا و تخصیص ارز نیمایی به آن بوده است.

وی تاکید کرد: تجار برای واردات چای مجبور به استفاده از ارز نیمایی هستند در حالی که واردات چای با ارز نیمایی در سه مرحله هزینه مضاعف به تجار تحمیل می‌کند که در نهایت نرخ ارز برای آنها 12 هزار و 200 تومان تمام می‌شود.

نماینده سازمان جهانی چای در ایران با تاکید بر اینکه ما موافق حذف ارز یارانه‌ای به هر شکل از واردات چای هستیم، افزود: حذف ارز دولتی و نیمایی از بازار چای و استفاده از ارز آزاد برای واردات این کالا موجب شفاف شدن بازار و از بین رفتن رانت می‌شود.

بخشی یادآور شد: ما در گذشته چای را به صورت مستقیم از تجار سریلانکایی و هندی خریداری می‌کردیم اما اکنون برای واردات چای باید پول نقد پرداخت کنیم که این امر خود بر افزایش قیمت چای موثر بوده است.

وی توضیح داد: قبل از تحریم‌ها، تجار چای را با بازپرداخت شش ماهه یا یک ساله خریداری می‌کردند و این امکان را به آنها می‌داد تا در زمان فروش چای، تخفیفات ویژه قائل شده و چای وارداتی را با قیمت ارزان‌تر به دست مصرف‌کننده برسانند.

نماینده سازمان جهانی چای در ایران از کاهش 40 هزار تومانی قیمت چای در هر کیلوگرم از این کالا خبر داد و گفت: با کمک قوه قضاییه، وزارت صمت و دستگاه‌های ذیربط توانستیم طی ماه‌های گذشته با حذف ارزش افزوده و هزینه گمرکی قیمت هر بسته نیم کیلوگرمی چای وارداتی را از 75 هزار تومان به 50 تا 52 هزار تومان کاهش دهیم. به عبارتی دیگر در هر بسته یک کیلوگرمی چای وارداتی کاهش قیمت 40 هزار تومانی داشته‌ایم.

بخشی با اشاره به برگزاری مسابقه بین‌المللی چای در کشور در ماه جاری خبر داد و گفت: این مسابقه از 23 تا 25 مهر ماه جاری به مدت سه روز با هدف ارتقای سرانه مصرف چای در کشور و آموزش روش‌های جدید جمع‌آوری و سرو آن برگزار می‌شود ضمن اینکه نفر اول این مسابقه برای حضور در مسابقات بین‌المللی که توسط سازمان جهانی چای برگزار می‌شود، اعزام خواهد شد.

وی ادامه داد: ابراز امیدواری کرد تا با متقاعدسازی سازمان جهانی چای دوره بعدی مسابقه بین‌المللی چای در ایران برگزار شود.

نماینده سازمان جهانی چای در ایران اظهار کرد: این مسابقه با همکاری وزارت جهان کشاورزی، سازمان غذا و دارو، سازمان چای کشور، اتحادیه بنکداران، اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و… برگزار می‌شود.

بخشی در پایان سخنان خود تاکید کرد: تمام کسانی که در صنعت چای فعال هستند، از جمله تولیدکنندگان، باریستاها و کسانی که حس چشایی قوی دارند می‌توانند در این مسابقه حضور پیدا کنند.

 

منبع: ایلنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند