انتقاد همتی از ارز ۴۲۰۰ تومانی

رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرامی خود با انتقاد از ارز 4200 تومانی نوشت: اختصاص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی نتوانسته از افزایش قیمت آنها جلوگیری کند و تدریجا در بیشتر موارد یارانه از مصرف کننده فاصله گرفته و نصیب واسطه‌ها شده است. 
انتقاد همتی از ارز ۴۲۰۰ تومانی

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرامی خود پست جدیدی منتشر کرد.

او در این پست نوشت: تشدید تحریم‌ها، بیشترین تاثیر منفی را بر اقشار کم درآمد و آسیب‌پذیر جامعه دارد. لذا، طبیعی است که مهمترین بحث‌های دولت و بانک مرکزی بر نخوه تامین کالاهای اساسی و داروهای مورد نیاز مردم متمرکز شود.

همتی در ادامه افزود: موانع و اشکالات سیستم توزیع موجب شده که علیرغم تاثیر اولیه ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی در کنترل تاثیر شوک طرف عرضه، معایب آن به تدریج آشکار گشته و با افزایش قیمت آنها در بازار، ضمن ایجاد رانت موجب افزایش سطح عمومی قیمت‌ها شده است.

او اظهار کرد: در واقع اختصاص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی به علت طبیعت بازار در اقتصاد و ضعف سیستم توزیع و نظارت، نتوانسته در میان مدت از افزایش قیمت آنها جلوگیری کند و لذا، تدریجا در بیشتر موارد یارانه از مصرف کننده فاصله گرفته و نصیب واسطه‌ها شده است.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان بیان کرد: بانک مرکزی با جدیت دنبال آسیب شناسی این موضوع بوده و با ارائه گزارشات لازم، پیگیر موضوع است. دولت نیز مساله را در دستور کار خود دارد و طبعا تصمیم مناسب را در این خصوص اتخاذ خواهد کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز