بایدن:

اکنون زمان تسلیم شدن در برابر ایران نیست

اکنون زمان تسلیم شدن در برابر ایران نیست

رئیس جمهور آمریکا گفت: در حال حاضر زمان تسلیم شدن در برابر مذاکرات هسته‌ای ایران برای احیای توافقنامه ۲۰۱۵ نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، در نخستین سالگرد سکانداری بایدن در کاخ سفید چه گذشت؟

آنطور که باشگاه خبرنگاران گزارش داده، رئیس جمهور آمریکا در نخستین سالگرد سکانداری خود در کاخ سفید به ایراد سخنرانی درباره طیف گسترده‌ای از مسائل از جمله ایران پرداخت.

به گفته خبرگزاری رویترز، رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد نتیجه احتمالی مذاکرات وین افزود: زمان به نفع ماست. پیشرفت‌هایی در مذاکرات حاصل شده، اکنون نباید در برابر ایران تسلیم شد.

گزینه‌های دیگر روی میز است

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته گفته بود: تنها «چند هفته» برای نجات توافق هسته‌ای ایران باقی مانده است و آمریکا آماده است در صورت شکست مذاکرات، «گزینه‌های دیگر» را بررسی کند.

بایدن در این سخنرانی بار دیگر تهدیدات خود در قبال روسیه را تکرار کرد و گفت: مسکو اطمینان داشته باشد در صورت حمله نظامی به اوکراین باید هزینه سنگینی را پرداخت کند.

رئیس جمهور آمریکا با اعلام حمایت از کی‌یف خاطر نشان کرد: ولادیمیر پوتین باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد به اوکراین حمله کند یا خیر، ولی باید بداند خودش مسئول عواقب هرگونه حمله نظامی به اوکراین خواهد بود. در برابر حملات سایبری و تاکتیک‌های شبه نظامی روسیه پاسخی قاطع و متقابل خواهیم داشت.

امنیت ملی آمریکا در خطر است

جمهوری‌خواهان پس از اظهارات رئیس جمهور آمریکا در مورد روسیه از این سخنان به شدت اظهار نگرانی کردند و گفتند: این سخنرانی می‌تواند امنیت ملی آمریکا را به مخاطره بیاندازد.

بایدن همچنین در ادامه در مورد روابط واشنگتن با پکن گفت: فعلاً خیلی زود است در مورد لغو تعرفه‌های واردات کالا‌های چینی صحبت کنیم. ما هنوز با اینکه چین به تمامی تعهدات بین‌المللی خود عمل کرده باشد فاصله زیادی داریم برای همین فعلاً در مورد لغو تعرفه‌ها نمی‌توانیم حرفی بزنیم.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد: ما می‌دانم برخی از گروه‌های تجاری خواستار لغو و یا کاهش تعرفه‌های ۲۵ درصدی بر کالا‌های چینی که در زمان ترامپ تصویب شده هستند. تیم من در حال کار بر روی این موضوع است.

چین هفته گذشته اظهار امیدواری کرده بود آمریکا بتواند شرایطی را برای گسترش همکاری‌های تجاری دو جانبه فراهم کند. با این حال، دولت بایدن به مانند بسیاری از سیاست های دیگر در حال پیروی از خط مشی دولت ترامپ است.

آخرین اخبار سیاسی و اجتماعی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند