ایران هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان است

ایران هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان است

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان است، گفت: براساس گزارش این صندوق رشد ۴ درصدی، تقلیل بیکاری و کاهش نرخ تورم از دیگر شاخص‌های توسعه ایران در سالهای اخیر بوده است.

محمدباقر نوبخت در مراسم تکریم و تقدیر از اساتید دانشگاه پیام نور استان گیلان با اشاره به اینکه از دهه ۱۹۷۰ درآمد سرانه به عنوان معیار رفاه مردم در نظر گرفته ‌شده و رشد اقتصادی، محور اصلی توسعه ملت‌ها قرار گرفت، تصریح کرد: سرمایه انسانی عامل اساسی در رشد و توسعه اقتصادی جوامع است.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رشد اقتصادی، سلامت جامعه و آموزش را از مولفه‌های اصلی توسعه انسانی عنوان کرد و افزود: میزان امید به زندگی در کشور افزایش یافته و به ۷۴ سال رسیده است، در حالیکه ابتدای پیروزی انقلاب سن امید به زندگی ۵۴ سال بود.

وی با اشاره به سند چشم انداز ۲۰ ساله که از سوی مقام معظم رهبری به تایید رسیده، گفت: اولین هدف راهبردی این سند، توسعه یافتگی و قرارگیری در جایگاه نخست علم و فناوری منطقه است.

نوبخت با اشاره به اینکه براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان است، یادآور شد: براساس گزارش این صندوق رشد ۴ درصدی، تقلیل بیکاری و کاهش نرخ تورم از دیگر شاخص‌های توسعه ایران در سال‌های اخیر بوده است.

او با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه مسئولیت راهبردی، رصد و توسعه کشور را عهده‌دار است، افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره متناسب با زمان و با اتخاذ سیاست‌های صحیح، توانسته توطئه‌های دشمنان را خنثی کند.

وی فعالیت‌های دانشگاه پیام‌نور را قابل تقدیر و موثر دانست و گفت: دانشگاه پیام‌نور دانشگاه دولتی و قابل توجه‌ای است و هر آنچه که دستمان برسد برای این دانشگاه انجام خواهیم داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه دانشگاه پیام‌نور باید در جذب دانشجویان اقتضائی‌تر عمل کند، یادآور شد: با الگوگیری از تجارب جهانی می‌توان به توسعه رسید.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند