ایران و هلند دو توافقنامه امضا کردند

تجارت نیوز

ایران و هلند در دومین نشست کمیته مشترک کشاورزی در روزهای چهارشنبه تا جمعه این هفته در لاهه، دو توافقنامه همکاری امضا کردند.

دومین نشست کمیته مشترک کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و هلند با حضور مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی ایران به ریاست ‘اسکندر زند’ معاون وزیر و رییس مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با میزبانی دولت هلند از 12 لغایت 14 اردیبهشت ماه جاری در لاهه برگزار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، هیات ایرانی در جریان مذاکرات با خانم ‘ماریولیان سونما’ معاون وزیر کشاورزی و نیز معاون دانشگاه ‘واخنینگن’ هلند به توافق‌های جامعی در حوزه‌های پژوهشی، آموزش حرفه‌ای و سرمایه‌گذاری مشترک، بازاریابی محصولات کشاورزی و مدیریت آب و خاک دست یافت.

در توافق هیات ایرانی با دانشگاه واخنینگن هلند مقرر شد، طرفین در زمینه آموزش‌های کاربردی و افزایش بهره‌وری در تولید سیب زمینی و تولید در زمینهای شور، شیلات، امنیت غذایی و ارتقا بهره‌وری نظام تحقیقات کشاورزی همکاری کنند.

معاون وزیر کشاورزی هلند و معاون وزیر جهاد کشاورزی ایران در توافقنامه امضا شده، بر تشکیل کارگروه‌های تخصصی برای پیشبرد اهداف مشترک در حوزه‌های حفظ دام و نباتات، مدیریت آب و خاک و زمین‌های شور، کشت گلخانه‌ای، زراعت به ویژه کشت سیب زمینی، منابع ژنتیکی، شیلات، لبنیات، تجارت محصولات تولیدی، آموزش حرفه‌ای و تحقیقات مشترک تاکید کردند.

هیات ایرانی همچنین در مدت حضور خود در هلند از مراکز دانشگاهی- تحقیقاتی، مزارع تولیدی، شرکت‌های دامداری، مراکز نوآوری باغبانی، پارک‌ها، گمرک محصولات کشاورزی و مزارع کشت سیب زمینی در مناطق شور این کشور بازدید کردند.

کمیته مشترک کشاورزی ایران و هلند در چهارچوب تفاهمنامه امضا شده بین وزیران کشاورزی و اقتصاد دو کشور در سال 1395 وکارگروه عالی توسعه روابط اقتصادی دو کشور ایجاد شده است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند