موضوعات داغ:

ایران پل صادراتی هند به افغانستان

ایران پل صادراتی هند به افغانستان

هند در تلاش هست تا از بندر چابهار به افغانستان گندم صادر کند.

نیتین گادکاری، وزیر حمل‌ونقل هند با ابراز اطمینان نسبت به اینکه بندر چابهار ایران تا سال ۲۰۱۸ آماده بهره‌برداری خواهد شد، گفت، دهلی‌نو در حال بررسی ارسال گندم به افغانستان از طریق این بندر استراتژیک ایرانی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی بعد از بازگشت از ایران به رسانه‌های هندی گفت: «دولت هند قصد دارد ۱۰۰ هزار تن گندم به افغانستان صادر کند و ما در تلاشیم تا گندم را از طریق بندر چابهار ارسال کنیم».

وی افزود، عملیات عمرانی شهری این پروژه بندری که توسط هند انجام شده به اتمام رسیده و دولت در حال سفارش ساخت ۴۰کرور روپیه تجهیزات فنی و جرثقیل برای بندر چابهار است.

وی ادامه داد: «احساس می‌کنم ما بهره‌برداری از این بندر را تا سال ۲۰۱۸ آغاز خواهیم کرد».

گادکاری در جریان سفر خود به ایران برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری این کشور، با حسن روحانی دیدار کرد و موضوع ساخت خط آهن بین بندر چابهار و روسیه مورد بحث قرار گرفت.

وزیر حمل‌ونقل هند تصریح کرد: «اکنون ما در حال ساخت یک خط آهن در ایران هستیم. ما از طریق چابهار می‌توانیم به آذربایجان، ازبکستان و روسیه برویم».

دولت هند دیروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران و هند تعهد خود نسبت به تکمیل و بهره‌برداری سریع از بندر چابهار را اعلام کرده‌اند.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند