سردرگمی در بازار خودروهای مونتاژی/ افت و خیز قیمت پرطرفدارها

سردرگمی در بازار خودروهای مونتاژی/ افت و خیز قیمت پرطرفدارها

نوسان نرخ ارز طی روزهای اخیر سردرگمی در بازار خودروهای مونتاژی را به همراه داشته است. بطوریکه طی یک هفته اخیر برخی مونتاژی‌ها رشد۱۰ تا ۲۰ میلیون تومانی در بازار داشتند و برخی دیگر طعم افت ۵ تا ۴۰ میلیون تومان را چیشیدند. در واقع قیمت خودرو در بازار مونتاژی، هم‌جهت حرکت نکرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، رصد بازار برخی از خودروهای مونتاژی حکایت از آن دارد که امروز این خودروها در بازه قیمتی ۳۰۸ تا ۹۰۰ میلیون تومان در بازار معامله شدند و تمایل خودروهای مونتاژی بیشتر به سمت کاهش قیمت بوده است.

به گفته فعالان بازار خودرو، سهم افت قیمت خودرو در هفته جاری بیش از افزایش قیمت بود این در حالی است که در نیمه اردیبهشت اکثر این خودروها با رشد قیمت در بازار مواجه شدند و فعالان بازار خودرو پیش‌بینی می‌کردند که با باز شدن مراکز شماره‌گذاری و نمایندگی‌های فروش، شاهد رشد بیشتر قیمت در این بازار باشیم که این پیش‌بینی همانند خودروهای وارداتی و داخلی درست از آب درنیامد.

با این شرایط می‌توان گفت مونتاژی‌ها نیز روزهای خود را در انتظار نتایج مذاکرات سپری می‌کنند و منتظرند تا ببینند آیا همکاران خارجی خودروسازان داخلی، مجدد به کشور باز خواهند گشت یا نه؟

کاهش قیمت برخی مونتاژی‌ها

قیمت «هایما» خودروی چینی که آبان سال گذشته تولید آن در ایران خودرو متوقف شد، در رده خودروهای چینی لوکسی قرار دارد که طرفداران بسیاری دارد. اما ایران خودرو اعلام کرد که امکان ارسال قطعات منفصله این خودرو به ایران فراهم نیست و این امر موجب شد تا تولید این خودرو متوقف شود.

براساس رصد بازار «هایما S7» اتومات در مدل ۹۹ طی روزهای اخیر با توجه به رنگ،قیمت ۶۰۰ میلیون تومان در بازار قیمت خورد. «هایما S5» اتومات نیز در مدل ۹۹ طی روزهای اخیر با قیمت ۵۹۷ میلیون تومان در بازار معامله شد.

با توجه به قیمت این دو مدل در بازار می‌توان گفت نسبت به هفته گذشته این دو خودرو به ترتیب افتی ۱۵ تا ۴۰ میلیون و افت ۱۳ میلیون تومان داشته‌اند.

قیمت نیومزدا ۳؛ افت و خیز رنگ‌ها

مزدا ۳ جدید نیز در سال ۱۳۸۹ توسط گروه بهمن در ۲ نوع سدان و هاچبک عرضه شد. این خودرو تا سال ۱۳۹۸ در خط تولید گروه بهمن قرار داشت. با وجود توقف تولید این خودرو هنوز در بازار می توان مدل کارنکرده آن را پیدا کرد.

براساس رصد بازار مزدا در روزهای اخیر مدل سدان این خوردو با رنگ سربی ۸۸۵ میلیون تومان و رنگ سفید آن با قیمت۸۸۰ میلیون تومان عرضه شدند.

با این شرایط می‌توان گفت نسبت به هفته گذشته رنگ سربی این خودرو افتی ۱۵ میلیون تومانی و رنگ سفید آن با رشد ۲۰ میلیونی در بازار معامله شده است.

پژو ۲۰۰۸ مدل ۹۹ چند؟

پژو ۲۰۰۸، دیگر مونتاژی بازار را می‌توان یک خودروی خانوادگی چندکاره، در کلاسSUV‌های جمع و جور محسوب کرد که توانسته از زمان ورود به بازار ایران طرفداران بسیاری را به خود جلب کند.

پژو ۲۰۰۸ در زمان ورود به بازار ایران قیمتی در حدود ۱۱۰ میلیون تومان داشت. اما در روزهای اخیر مدل ۱۳۹۹ این خودرو با رنگ سفید در بازار با قیمت ۹۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

قیمت جک ۱۷ میلیون تومان افتاد

جک از دیگر خودروهای چینی در بازار است که مدل شاسی بلند آن طرفداران بسیاری دارد. مدل « جکG4 » مدل ۹۹ که در رده‌های خودروهای سدان قرار دارد، در هفته سپری شده بیشترین افت قیمت را تجربه کرد و با قیمت ۳۰۸ میلیون تومان در بازار داد و ستد شد و افتی ۱۷ میلیونی را تجربه کرد.

«جک S3» مدل ۹۹ نیز امروز در بازار ۴۴۵ میلیون تومان در بازار معامله شد و با رشد ۱۰ میلیونی نسبت به هفته قبل روبه‌رو شد.

منبع: اقتصادنیوز

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودروی تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند