بازار سرمایه ایران، سومین بورس برتر جهان

بازار سرمایه ایران، سومین بورس برتر جهان

بازار سرمایه ایران از ابتدای سال تا یازدهمین روز از بهمن‌ماه سال جاری، با رشد ۲۷٫۱ درصدی شاخص کل (TEDPIX)، رتبه سوم را در میان بورس‌های معتبر بین‌المللی به نام خود به ثبت برساند.

بازار سرمایه ایران از ابتدای سال تا یازدهمین روز از بهمن‌ماه سال جاری، با رشد 27.1 درصدی شاخص کل (TEDPIX)، رتبه سوم را در میان بورس‌های معتبر بین‌المللی به نام خود به ثبت برساند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار؛ بازار سرمایه ایران از ابتدای سال تا یازدهمین روز از بهمن‌ماه سال جاری با رشد 27.1 درصدی شاخص کل (TEDPIX) رتبه سوم را در میان برخی از بورس‌های بین‌المللی به نام خود به ثبت برساند.

بررسی 18 بازار بین‌المللی نشان می‌دهد که از ابتدای سال جاری تا 11 بهمن‌ماه، شاخص بورس هنگ‌کنگ با رشد 35.3 درصدی توانست رتبه بهترین عملکرد را به خود اختصاص دهد.

در حالی‌که دومین رتبه در این میان به بورس استانبول با رشد 32.1 درصدی شاخص «BIST 100» تعلق گرفت. در این میان، بورس تهران و شاخص کل آن (TEDPIX) نیز با رشد 27.1 درصدی رتبه سوم در دنیا را به خود اختصاص داد.

رتبه چهارم به بورس «نزدک» با بازدهی 25.6 درصدی اختصاص یافت. رتبه پنجم نیز به بورس نیویورک و شاخص داوجونز تعلق گرفت که توانستند در این بازه زمانی رشد 25 درصدی داشته باشد.

اما در این میان، بدترین عملکرد به بورس دوبی و شاخص «DFM» تعلق گرفت که در این بازه زمانی با منفی 3.6 درصد بدترین بازدهی را در میان بازارها داشته است.

پس از بورس دوبی، بورس لندن، با افزایش 1.5 درصدی شاخص«فوتسی»، ضعیف‌ترین عملکرد را داشت و پس از آن نیز بورس اسپانیا، با رشد 2 درصدی شاخص «IBEXL» یازده ماه معاملاتی را پشت سر گذاشت.

از سوی دیگر، با بررسی عملکرد بورس‌های مطرح دنیا و بازنگری در خصوص درصد روزهای مثبت این بازارها، بازار سرمایه ایران با پشت سرگذاشتن 209 روز کاری، 70 درصد روزها را در مدار مثبت قرار گرفته است و بیشترین روزهای مثبت را در میان دیگر بازارهای مطرح جهان داشته است.

پس از بورس تهران، بورس شانگهای با 215 روز معاملاتی، 60 درصد در وضعیت مثبت قرار گرفته بود. بازار هنگ‌کنگ با پشت سرگذاشتن 215 روز کاری، 60 درصد از این روزها را در کانال مثبت به سر برده است و نزدک نیز با 218 روز کاری توانسته است 60 درصد در مدار مثبت باشد.

 

منبع: ایرنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند