بازار طلا سالی پرنوسان را پیش رو دارد

بازار طلا سالی پرنوسان را پیش رو دارد

کارشناسان معتقدند با توجه به تقویت ارزش دلار و ریسک های سیاسی موجود، احتمالا قیمت طلا در سال ۲۰۱۷، سال پرنوسانی را تجربه خواهد کرد. کارشناسان معتقدند با توجه به تقویت ارزش دلار و ریسک های سیاسی موجود، احتمالا قیمت طلا در سال ۲۰۱۷، سال پرنوسانی را تجربه خواهد کرد. فلز زرد همواره به عنوان

کارشناسان معتقدند با توجه به تقویت ارزش دلار و ریسک های سیاسی موجود، احتمالا قیمت طلا در سال ۲۰۱۷، سال پرنوسانی را تجربه خواهد کرد.
کارشناسان معتقدند با توجه به تقویت ارزش دلار و ریسک های سیاسی موجود، احتمالا قیمت طلا در سال ۲۰۱۷، سال پرنوسانی را تجربه خواهد کرد.
فلز زرد همواره به عنوان بهشتی امن برای سرمایه گذاران محسوب می شود، از این رو در هنگام بروز شوک های غیرمنتظره در بازار، معمولا قیمت طلا افزایش می یابد.
قیمت طلا در جریان وقوع بحران مالی جهانی به رقم های بالای ۱۹۰۰ دلار رسید و در سال ۲۰۱۶۶، پس از رای مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا و پیروزی دونالد ترامپ قیمت فلز زرد  بلافاصله افزایش یافت.
اما از ماه نوامبر به ای سو، قیمت طلا به صورت مداوم در حال کاهش بوده و از رقم ۱۳۷۲۲ دلار در ماه اوت به حدود ۱۱۳۳ دلار رسیده است.
این وضعیت پس از آن رخ داده که بازارهای بورس و میزان اعتماد در بازار های مالی پس از اتفاق شوکه کننده طول سال به سرعت ترمیم شده است.
به عقیده کارشناسان، با توجه به آشفتگی سیاسی در ایتالیا و در پیش بودن انتاخبات در کشورهای فرانسه و آلمان، همین الگو ممکن است در سال آینده نیز تکرار شود.
جولیان جوزپ، از موسسه کپیتال اکونومیکس پیش بینی کرده که قیمت طلا درپایان سال ۲۰۱۷ به ۱۰۵۰۰ دلار برسد. وی گفت: «یکی از درس های سال ۲۰۱۶ این است که تقاضا برای سرمایه گذاری امن حتی به دلیل شوک های مهم سیاسی نیز می تواند کاهش پیدا کند… باید بر این نکته تاکید کرد که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا هنوز در عمل اتفاق نیافتاده و هنوز ترامپ سر کار نیامده است، بنابراین هنوز باید منتظر تاثیر گذاری شوک های سال ۲۰۱۶ در سال ۲۰۱۷ نیز بود.»
با توجه به تقویت ارزش دلار که موجب گرانتر شدن کالاهای ارزش گذاری شده به ارز آمریکا برای دارندگان سایر ارزها می شود، قیمت طلا ممکن است در سال ۲۰۱۷ همچنان تحت فشار باقی بماند.
به گزارش پایگاه خبری اکسپرس،پس از آنکه فدرال رزرو آمریکا در ماه دسامبر نرخ بهره را افزایش داد و پیش بینی کرد که ۴۴ نوبت افزایش دیگر در سال ۲۰۱۷ اتفاق بیافتد، ارزش دلار امریکا افزایش یافت و حتی به بالاترین رقم در ۱۴ سال گذشته رسید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند