موضوعات داغ:
طبق آمار معاملات مرداد؛

بازدهی آیفکس به مرز ۳۰ درصد نزدیک شد

بازدهی آیفکس به مرز ۳۰ درصد نزدیک شد

دومین ماه از فصل تابستان سال جاری برای بازار فرابورس با بازدهی ۲۷ درصدی شاخص کل این بازار «آیفکس» به پایان رسید.

بررسی آمارهای معاملاتی فرابورس در مرداد ماه حاکی از افزایش ۱۰ درصدی ارزش بازار و رشد قابل ملاحظه متغیرهای معاملاتی اعم از حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات در مجموع بازارها است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس این گزارش، آیفکس که در آخرین روز کاری تیرماه در سطح ۱۲۲۲ واحدی ایستاده بود با ۳۳۱ واحد صعود (معادل ۲۷ درصد) تا ارتفاع ۱۵۵۳ واحدی افزایش یافت تا بازدهی این نماگر به ۴۲ درصد از ابتدای امسال برسد.

ارزش بازار

به موازات صعود این متغیر، شاهد رشد ۱۰ درصدی ارزش بازار نیز بودیم که موجب شد از آغاز سال ۲۰ درصد بر ارزش بازار فرابورس افزوده شود. در این میان طی ۲۲ روز معاملاتی در ماه مرداد، روزانه ۶۲۵ میلیون ورقه به ارزش ۴۱۶۰ میلیارد ریال در فرابورس مورد معامله قرار گرفت تا در مجموع ۱۳ هزار و ۷۴۸ میلیون ورقه به ارزش ۹۱ هزار و ۵۱۳ میلیارد ریال در مجموع بازارهای فرابورس طی این ماه دادوستد شود. در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ارقام مرتبط با حجم و ارزش معاملات با رشد ۲۰۹ و ۱۵۲ درصدی روبه‌رو شدند.

همچنین بازارهای فرابورس عملکرد روبه رشدی را در مقایسه با مرداد ۱۳۹۶ پشت سر گذاشتند به طوری که تمامی بازارها افزایش حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات را تجربه کردند.

بازارهای اول، دوم و پایه

بر این اساس در بازارهای اول، دوم و پایه به ترتیب ۲۸۰۱، ۶۶۳۰ و ۳۹۹۳ میلیون سهم خرید و فروش شد که از رشد ۳۶۷، ۲۱۸ و ۱۳۶ درصدی این متغیر نسبت به مرداد ۹۶ حکایت داشت. افزون بر این، ارزش معاملات در بازار اول به رقم ۶۶۵۴ میلیارد ریال، در بازار دوم به ۲۱ هزار و ۱۷۵ میلیارد ریال و در بازار پایه به رقم ۶۲۹۱ میلیارد ریال رسید که نشان‌دهنده افزایش ۵۶۰، ۴۵ و ۷۷ درصدی ارزش دادوستدهای انجام‌شده در این سه بازار است.

وضعیت شرکت‌های کوچک و متوسط

از سویی دیگر، بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز میزبان نقل و انتقال ۸۴۹ میلیون سهم به ارزش ۵۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال قرار گرفت که نسبت به دوره مشابه سال قبل از افزایش بیش از ۲۶۰ درصدی حجم و ارزش معاملات در این بازار حکایت می‌کند.

بازار ابزارهای نوین مالی

در نهایت در بازار ابزارهای نوین مالی نیز مجموع دادوستدهای انجام‌شده در اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن به تغییر مالکیت ۳۱۳ میلیون ورقه به ارزش ۵۷ هزار و ۲۳۵ میلیارد ریال رسید که حاکی از افزایش ۲۹۵ درصدی در حجم و ۲۳۵ درصدی در ارزش معاملات این بازار است.

ابزارهای مورد معامله در این بازار نیز یعنی اوراق بدهی، ETF ها و اوراق تسه به ترتیب با رشد ۳۰۴، ۳۰۲ و ۳ درصدی در حجم معاملات روبرو شدند. آمارها نشان می دهد: ارزش دادوستدها نیز افزایش ۲۵۰ و ۴۰۷ درصدی را در اوراق بدهی و صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله تجربه کردند. اوراق تسه اما افت ۱۲ درصدی در ارزش معاملات را طی مردادماه شاهد بود. در همین حال در تابلو الف بازار پایه شاهد رشد بیش از ۶۰۰ درصدی حجم و ارزش معاملات و در تابلو ب بازار پایه صعود ۶۶ درصدی در حجم و ۴۶ درصدی در ارزش دادوستدها بودیم.

ارزش معاملات خرد

از سوی دیگر ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات در بازارهای اول، دوم، پایه، شرکت‌های کوچک و متوسط و مشتقه به ۳۰ هزار و ۲۷۶ میلیارد ریال در مردادماه ۱۳۹۷ رسید که از این میزان گروه فلزات اساسی با در اختیار گرفتن ۳۲ درصد از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام، در جایگاه نخست صنایع فرابورسی با بالاترین ارزش نقل و انتقالات سهام ایستاد.

این گزارش می افزاید: پس از آن گروه‌های محصولات شیمیایی، پالایشی‌ها، محصولات کاغذی، سرمایه‌گذاری‌ها و هتل و رستوران به ترتیب سهم ۱۹، ۹، ۵، ۴ و ۳ درصدی را از ارزش کل معاملات به خود اختصاص دادند و در جایگاه‌های دوم تا ششم صنایع فرابورسی با بالاترین میزان ارزش دادوستدها قرار گرفتند.

قطعیت یک عرضه عمده

گفتنی است، از مهم‌ترین رخدادهای ماه گذشته می‌توان به قطعیت عرضه عمده ۳.۲۵ درصد از سهام غیرمدیریتی شرکت بیمه سامان و عرضه عمده ۲۱.۵ درصد از سهام مدیریتی غیرکنترلی شرکت عمران و توسعه شاهد اشاره کرد که ارزش این معاملات به ترتیب ۲۱۹ و ۴۹۲ میلیارد ریال بود.

لازم به ذکر است، در بازار ابزارهای نوین مالی پذیره‌نویسی اوراق اجاره شرکت ریل کوثر به تعداد ۳۰۰ هزار ورقه با نرخ سود سالانه ۱۶ درصد، پذیره‌نویسی اوراق اجاره شرکت تجهیزات ناوگان ریلی البرز به تعداد یک میلیون و ۵۰ هزار ورقه با نرخ ۱۵ درصد سالانه و پذیره‌نویسی بخش سوم اوراق اجاره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به تعداد ۱۲ میلیون ورقه با نرخ ۱۹ درصد سالانه تا سررسید رقم خورد.

در همین حال، بازار سوم نیز میزبان پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق اندیشه‌ورزان صبا تامین بود که تعداد واحدهای قابل پذیره‌نویسی این صندوق ۹۹ میلیون واحد و نوع آن مربوط به سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت است.

 

منبع:ایبنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند