اکسکوینو
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بازدهی شاخص کل منفی است / بورس سبز شد

تحلیل سهام خگستر

امروز در شرایطی تابلوهای بورس تهران به رنگ سبز در آمدند که بازدهی شاخص کل در طول هفته جاری منفی شده و واکنش سهامداران را برانگیخت.

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز در شرایطی تابلوهای بورس تهران به رنگ سبز در آمدند که بازدهی شاخص کل در طول هفته جاری منفی شده و واکنش سهامداران را برانگیخت.

بورس تهران امروز ۲۲ تیر ۱۴۰۱ با تابلوهای سبز به کار خود پایان داد. شاخص کل با رشدی بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ واحدی در محدوده یک میلیون و ۴۹۰ هزار واحد تثبیت شد. شاخص هم وزن نیز با یک هزار و ۵۴۴ واحد رشد به کانال ۴۰۷ هزار واحدی بازگشت. اما ارزش معاملات بازار سرمایه کماکان در محدوده نگران کننده‌ای است که باعث ایجاد تردیدهای جدی بین سرمایه گذاران بورسی شده است.

منفی شدن بازدهی شاخص کل به چه معناست؟

در هفته‌ای که گذشت بازدهی شاخص کل بورس تهران با ۰.۸۳ درصد افت، منفی شد. به باور بسیاری از کارشناسان این افت حتی اگر صعود هم بود نمی‌توانست مبین وضعیت واقعی بازار سهام تهران باشد. در روزهای اخیر نیز واکنش های تندی از سوی کاربران بورسی در شبکه های اجتماعی به اظهارات سخنگوی دولت مشاهده شده است. اظهاراتی که ادعای رشد ۱۰ درصدی بازار در دولت سیزدهم را مطرح کرد و سهامداران بورسی را به شدت دچار ابهام کرد.

از همین رو بسیاری از تحلیلگران در روزهای اخیر تاکید داشتند که باید شاخص بورس به کلی حذف شود و معیار دیگری برای نشان دادن وضعیت بازار تعریف گردد. معیاری که بسیاری نسبت به واقعی بودن آن تردید کرده و معتقدند دولت با دستکاری سعی در حفظ شاخص در محدوده‌های بالاتر را داشته است.

به باور اغلب اهالی بازار سرمایه دولت سیزدهم با اتکا به رشد شاخص کل در طول ۱۰ ماه اخیر سعی در رزومه‌سازی برای خود دارد. به عبارتی دولت قصد دارد با تاکید بر رشد ۱۰ درصدی شاخص کل در ماه های اخیر، سیاست‌های نادرستی که در این حوزه اتخاذ کرده را پوشش دهد. حالا باید منتظر ماند و دید که واکنش‌ها به بازدهی شاخص کل در هفته جاری چه خواهد بود؟

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند