بافتنی بافتن روند زوال عقل را کند می‌کند

تجارت نیوز

یک گزارش تحقیقی جدید نشان می‌دهد که بافتنی بافتن فشار خون را پایین می‌آورد، روند زوال عقل را آهسته می‌کند و به‌واسطه تاثیرات مثبت، می‌تواند هزینه‌های درمانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

در این گزارش که توسط محققان سازمان ‘Knit for Peace’ در انگلیس تهیه شده، آمده است که تشویق شهروندان انگلیسی به بافتنی بافتن می‌تواند میلیون‌ها پوند برای وزارت بهداشت این کشور صرفه جویی مالی در پی داشته باشد، زیرا این کار موجب کاهش افسردگی و آهسته کردن روند ابتلا به زوال عقل می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، محققان با مرور یک تحقیق بزرگ فواید سلامتی بافتنی بافتن را بررسی کردند. آن‌ها این تحقیق را پس از دریافت گزارش‌هایی از 15 هزار داوطلب انجام دادند که نوشته بودند این سرگرمی کیفیت زندگی انها را تقویت کرده است.

محققان متوجه شدند که بافتنی بافتن همانند یوگا آرامش بخش است، حواس انسان را از دردهای مزمن مانند آرتریت منحرف می‌کند و موجب تقویت سلامت، پایین آوردن فشار خون و تقویت ذهن می‌شود.

همچنین بافتنی بافتن موجب کاهش حس تنهایی و انزوا می‌شود و به افراد مسن اجازه می‌دهد که احساس کنند هنوز برای جامعه مفید هستند.

این بررسی جدید نشان داد که بافتنی بافتن میزان ضربان قلب را به متوسط 11 ضربه در دقیقه کاهش می‌دهد و ‘یک وضعیت آرامش بخش’ ایجاد می‌کند.

همچنین بافتنی بافتن با غیرفعال کردن علائم هشدار دهنده در مغز به کاهش دردهای مزمن کمک می‌کند زیرا باعث می‌شود که تمرکز فرد به موضوعی دیگر معطوف شود.

بافتن به عنوان یک حرکت تکرار شونده همچنین با افزایش سطح هورمون آرامش بخش سروتونین، باعث تقویت خلق و خو و مهار درد می‌شود.

از سوی دیگر یک مطالعه که توسط محققان کلینیک مایو در آمریکا بر افراد بالای 70 ساله انجام شد، نشان داد که بافتنی بافتن احتمال شیوع اختلالات خفیف شناختی را که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می‌دهد، کاهش داد.

بر اساس نتایج این مطالعه، بافتن که به تولید یک لباس یا شی می‌انجامد، همچنین می‌تواند باعث تقویت مراکز پاداش مغز شود و به کاهش افسردگی کمک می‌کند.

به علاوه بسیاری از افرادی که سابقا سیگاری بودند با بافتن و مشغول نگاه داشتن دست‌های خود با میله‌های بافتنی، از بافتنی بافتن به عنوان روشی برای کنترل میل خود به سیگار کشیدن استفاده کرده‌اند.

در پایان این گزارش آمده است که بنابراین، توصیه به بافتنی بافتن می‌تواند یک روش ارازن قیمت برای مبارزه با مجموعه از وضعیت‌های مرتبط با سن باشد.

تحقیق نشان داده است که بحران‌های روزافزون در مراقبت‌های اولیه و به ویژه خدمات پزشکان عمومی وجود دارد. اکنون زمان آن فرا رسیده رویکردهای خلاقانه‌تر و نوآورانه‌تری را اتخاذ کنیم.

بافتنی بافتن به عنوان یک مهارت و کار خلاقانه پتانسیل درمانی دارد. تحقیقات زیادی نشان می‌دهند که بافتنی بافتن فواید سلامتی فیزیکی و روانی دارد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند