بانک مرکزی هند انتشار ارز رمزنگار با پشتوانه روپیه را تایید کرد

بانک مرکزی هند انتشار ارز رمزنگار با پشتوانه روپیه را تایید کرد

بانک مرکزی هند بررسی بر روی انتشار ارز دیجیتال با پشتوانه روپیه را در راستای کاهش هزینه انتشار اسکناس کاغذی را تایید کرد.

بانک مرکزی هند یا همان رزرو بانک هند ایجاد یک کارگروه برای تحلیل در مورد امکان سنجی انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی این کشور با پشتوانه روپیه را تایید کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، یکی از دلایل رفتن بانک مرکزی هند به سمت ایجاد ارز دیجیتال کاهش در هزینه‌های چاپ اسکناس است.

آمار نشان می‌دهد که هزینه چاپ اسکناس در سال مالی ۲۰۱۸ میلادی هند ۶.۳ میلیارد روپیه معادل تقریبا ۸۹ میلیون دلار بوده است.

رزرو بانک هند اعلام کرد افزایش هزینه‌های مدیریت اسکناس‌های کاغذی و سکه در جهان باعث شده تا بانک‌های مرکزی به سمت ارزهای دیجیتال بروند.

همچنین از جمله دلایل دیگر بانک مرکزی هند برای ایجاد ارز رمزنگار به تغییرات سریع در صنعت پرداخت‌ها و نیز افزایش توکن‌های دیجیتال شخصی بر می‌گردد.

به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی، ایده انتشار ارز دیجیتال از سوی بانک مرکزی هند بسیار امیدوار کننده است؛ ضمن اینکه این موضوع روبه ایده استفاده از دفتر فناوری توزیع شده برای نظام‌های پرداخت و فرآینده توسعه باز است.

اکونومیک تایمز در سر مقاله خود نوشت: رمزنگارها در شرایط فعلی خطر سیستماتیکی را ایجاد نمی‌کنند؛ اما بانک مرکزی هند باید نسبت به اکوسیستم ارز رمزنگار که ممکن است بر روی نظام فعلی پرداخت و تسویه حساب و نیز انتقال سیاست پولی تاثیر بگذارد، محتاط باشد.

 

منبع:اکونومیک تامیز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند