خرید ۳۶۰ هزار تن گندم دوروم از گندمکاران کشور

خرید ۳۶۰ هزار تن گندم دوروم از گندمکاران کشور

معاون شرکت بازرگانی دولتی گفت: امسال افزون بر ۳۶۰ هزار تن گندم دوروم از گندمکاران کشور خریداری شده است.

حسن عباسی معروفان به رادیو گفت: امسال افزون بر 360 هزار تن گندم دوروم از گندمکاران کشور خریداری شده است. گندم دوروم بیشتر در استان‌های خوزستان و ایلام کشت می‌شود. امسال قیمت خرید تضمینی این رقم یک هزار و 336 تومان تعیین شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اظهار داشت: گندم دوروم در مقایسه با گندم معمولی از مقدار پروتئین و گلوتن بیشتری نسبت به گندم معمولی برخوردار است.

معاون شرکت بازرگانی دولتی گفت: آرد سمولینای گندم دوروم بیشتر به عنوان ماده اولیه در صنایع ماکارونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون شش میلیون و 103 هزار تن گندم از کشاورزان بصورت تضمینی خریداری شده است.

عباسی معروفان همچنین میزان خرید دانه‌های روغنی را 167 هزار و 281 تن اعلام کرد و اظهار داشت: نقش دانه‌های روغنی امروز در تغدیه انسان، خوراک دام، توسعه اقتصادی و عدم وابستگی کشور بر کسی پوشیده نیست.

وی گفت: امسال خوزستان رتبه نخست خرید گندم را با حجم یک میلیون و 352 هزار تن در سطح کشور به نام خود ثبت کرده است.

معاون شرکت بازرگانی دولتی ضمن اشاره به پایان یافتن عملیات خرید این محصول راهبردی در خوزستان افزود: بهای گندم مورد خریداری از کشاورزان در این استان به طور کامل پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه رتبه دوم و سوم خرید سال جاری گندم کشور به استان‌های گلستان و فارس به ترتیب با حجم یک میلیون و 86 هزار تن و 790 هزار تن رسیده است، اظهار داشت: برداشت محصول در این مناطق همچنان ادامه دارد.

عباسی معروفان با اعلام اینکه هفت هزار و 900 میلیارد تومان گندم به صورت تضمینی تاکنون از کشاورزان خریداری شده است، گفت: از این میزان افزون بر چهار هزار و 700 میلیارد تومان پرداخت شده و بقیه مطالبات به محض تامین اعتبار به حساب کشاورزان واریز می‌شود.

وی همچنین از پرداخت 100 درصدی بهای گندم مورد خریداری در سه استان جنوبی کشور خبر داد و افزود: گندمکاران در سایر استان‌های کشور نیز دست کم 50 درصد بهای گندم تحویلی خود را تاکنون دریافت کرده‌اند.

معاون شرکت بازرگانی دولتی ایران قیمت خرید تضمینی گندم معمولی سال جاری را به طور متوسط یک هزار و 300 تومان و قیمت گندم دوروم را یک هزار و 336 تومان اعلام کرد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند