کد خبر: 232136

بانک جی‌پی‌مورگان:

با تحریم مجدد ایران، قیمت نفت به ۸۰ دلار می‌رسد

استراتژیست‌های بانک جی‌پی‌مورگان در یادداشتی نوشتند، درحالی‌که کشورهای غربی در حال گسترش دامنه جنگ در سوریه هستند، در صورتی‌که آمریکا و اتحادیه اروپا دوباره تحریم‌هایی علیه ایران وضع کنند، قیمت نفت برنت می‌تواند به ۸۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد.

سرویس بازار -

کشورهای غربی در حال گسترش دامنه جنگ در سوریه هستند، در صورتی‌ که آمریکا و اتحادیه اروپا دوباره تحریم‌هایی علیه ایران وضع کنند، قیمت نفت برنت می‌تواند به ۸۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از بلومبرگ؛ قیمت نفت که اکنون بیش از بالاترین رقم ۳ سال گذشته را دارد، ممکن است بیشتر افزایش یابد.

استراتژیست‌های بانک جی‌پی‌مورگان در یادداشتی نوشتند، درحالی‌که کشورهای غربی در حال گسترش دامنه جنگ در سوریه هستند، در صورتی‌که آمریکا و اتحادیه اروپا دوباره تحریم‌هایی علیه ایران وضع کنند، قیمت نفت برنت می‌تواند به ۸۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد.

به گفته این استراتژیست‌ها، «ریسک‌هایی که ما فکر می‌کردیم ممکن است این تابستان از طریق تحریم‌های ایران محقق شوند، به علت تحولات سوریه، تاحدی سریع تر درحال پدیدار شدن هستند». از آنجایی‌که به علت جنگ ۷ ساله در سوریه، تولید نفت این کشور قبلا به شدت کاهش یافته است، درگیری‌های جدید در سوریه احتمالا تاثیر چندانی بر بازار نفت ندارد.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: «تصمیم احتمالی آمریکا در مورد تحریم ایران در ماه می ممکن است آغاز فرآیندی باشد که فشار بر بازار نفت را حفظ کند که می‌تواند قیمت‌ها را بالا ببرد و بی ثباتی را بیش از میزان متوسط افزایش دهد». این استراتژیست‌ها این تحولات را بیشتر به جای مقایسه با شوک‌های مهم نفتی در سال‌های ۱۹۷۳،۱۹۷۹ و ۱۹۹۰ با انقلاب‌های عربی سال ۲۰۱۱ بیشتر مقایسه می‌کنند.

استراتژیست‌های جی‌پی‌مورگان پیش‌بینی کردند که (با تحریم مجدد ایران) قیمت نفت بالاتر رود و این افزایش می‌تواند پیش از آنکه تولید نفت شیل آمریکا بتواند واکنش نشان دهد،۳ تا ۶ ماه ادامه یابد.

همچنین در ادامه این یادداشت آمده است: «بازارهای اوراق قرضه و اعتباری احتمالا از افزایش قیمت به ۸۰ دلار ناشی از شرایط ژئوپلتیکی و عرضه که چندین ماه به طول خواهد کشید، استقبال نخواهند کرد».

 

منبع: فارس

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.89)
1323.8
11.7
مثقال طلا (%0.07)
733500
500
سکه امامی (%2.82)
1770000
50000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.07)
6805
5
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.