دو‌راهی مالکان سهام‌عدالت؛ خانه بخریم یا کارت‌اعتباری بگیریم؟

دو‌راهی مالکان سهام‌عدالت؛ خانه بخریم یا کارت‌اعتباری بگیریم؟

سبد سهام‌عدالت که در زمان صدور 532 هزارتومان ارزش داشت، پس از اجرای فاز اول آزادسازی تا امروز 135 درصد رشد کرده و به مرز 20میلیون رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، محاسبات نشان می‌دهد، سبد سهام‌عدالت که در زمان صدور 532 هزارتومان ارزش داشت، پس از اجرای فاز اول آزادسازی تا امروز 135 درصد رشد کرده و به مرز 20میلیون رسیده است. به‌این ترتیب آن دسته از دارندگان سهام‌عدالت که در اوایل خرداد‌ماه هول شدند و برای فروش 30درصد سهام‌شان اقدام کرده‌اند، با فرض اینکه تمام و کمال پول را دریافت کرده باشند، الان با ضرر 50درصدی روبه‌رو هستند.

ارزش سبد سهام‌عدالت در 10خردادماه هشت‌میلیون تومان برآورد می‌شد. شدت اندوه برای دسته دیگری از سهام‌داران که مالک برگه‌های یک‌میلیون تومانی بوده‌اند، می‌توان بیشتر باشد. آنها با نرخ الان مالک سبدی از سهام باارزش حدود 40 میلیون تومان پول هستند.

یک خانواده پنج‌نفره را در نظر بگیرید که همگی صاحب برگه‌های یک‌میلیونی بوده‌اند و پس از آزادسازی سهام‌عدالت، ارزش سهام هر کدام از آنها به 40 میلیون تومان رسیده است. پنج‌تا 40 میلیون می‌شود 200 میلیون تومان. به نظر می‌آید این پول برای خرید یک خانه در خیلی شهرستان‌ها کافی باشد.

البته با توجه به اینکه فعلا فروش سهام‌عدالت به‌شکل خرد‌خرد امکان‌پذیر است، این خانواده قادر نیست به روش خوش‌بینانه ما صاحب خانه شود اما خبرها حاکی از این است که پس از صدور مجوز فروش مرحله اول، سهام‌داران تا نیمه همین ماه مرداد قادر خواهند بود 30درصد دیگر از سبد سهام خود را بفروشند و فروش باقی‌مانده سهام‌عدالت هم در بهمن‌ماه ممکن می‌شود.

حسن قالیباف‌اصل، روز گذشته اعلام کرد، براساس آیین‌نامه سهام‌عدالت مقرر شد کسانی که روش مستقیم را در آزادسازی سهام‌عدالت انتخاب کرده‌اند، بتوانند بعد از عید غدیر خم یعنی 18 مردادماه علاوه بر 30 درصد قبلی، برای فروش 30درصد دیگر اقدام کنند.

فروش سهام‌عدالت و خرید خانه، تنها راه پیش‌روی سهام‌داران نیست. خبرهای رسیده از ایجاد امکان واگذاری کارت‌اعتباری خرید به آن‌دسته از مالکان سهام‌عدالت حکایت داردکه نمی‌خواهند سهام‌عدالت خود را بفروشند.

منبع این خبر حسین‌سلاح‌ورزی، نائب رئیس اول اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران است که در حساب کاربری توئیتر خود نوشته، اعطای کارت اعتباری به مالکان سهام‌عدالت، از جمله تصمیمات گرفته شده در جلسه شورای ‌هماهنگی ‌اقتصادی رئیس‌جمهور است.

این دسته از سهام‌داران می‌توانند تا سقف 50،60 درصد ارزش‌دارایی سهام‌عدالت خود از بانک کارت اعتباری خرید دریافت کرده، به مراکز خرید بروند و موجودی آن را به صورت اعتباری خرج کنند. مشمولان این طرح علاوه بر اینکه برای تسویه پول حدود یک سال وقت خواهند داشت، سهام‌عدالت ارزشمند خود را از دست نمی‌دهند و باعث برهم‌خوردن نظم بورس نمی‌شوند.

در این حال کسانی که دارای سهام‌عدالت یک میلیونی بودند و حالا ارزش سهام‌شان به 40 میلیون تومان رسیده می‌توانند تا سقف 24 میلیون تومان کارت خرید اعتباری بگیرند. کارت خرید صاحبان سهام‌عدالت 530 هزار تومانی هم حداکثر 12 میلیون تومان خواهد بوذ. آنها می‌توانند با اقساط یک‌ساله این مبلغ را به بانک برگردانند.

منبع: روزنامه هفت‌صبح

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند