خیز اتحادیه اروپا برای کاهش قیمت انرژی/ راهکارهای اضطراری تصویب شد

اتحادیه اروپا

اروپا در واکنش به شروع جنگ روسیه با اوکراین، استفاده از منابع انرژی این کشور را تحریم کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، حالا نیز با رسیدن زمستانی که از آن با عنوان زمستان سخت یاد می‌شود اتحادیه اروپا اقدامات اضطراری برای کاهش قیمت‌ها را به تصویب رسانده است.

به نقل از تسنیم، وزیران انرژی اتحادیه اروپا اولین بسته اقدامات اضطراری خود را در واکنش به تشدید بحران انرژی در کشورهای عضو این اتحادیه به‌دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها تصویب کردند.

به نقل از راشاتودی، این بسته که در کمتر از یک ماه مذاکره مورد تصویب قرار گرفت، شامل صرفه‌جویی اجباری برق، سقف درآمدهای مازاد بازار انرژی و مالیات برای سود مازاد شرکت‌ها می‌شود.

این طرح هدف اجباری ۵درصدی را در ساعات اوج مصرف، زمانی که گاز نقش بیشتری در تعیین قیمت بازی می‌کند، و کاهش داوطلبانه ۱۰درصدی تقاضای کلی برق را تعیین کرده است.

این بسته همچنین محدودیتی برای درآمد مازاد نیروگاه‌هایی که از گاز برای تولید برق استفاده نمی‌کنند، مانند انرژی خورشیدی، بادی، هسته‌ای، برق آبی و زغال‌سنگ را پیشنهاد می‌کند.

سقف قیمت گاز در اروپا

سقف قیمت نیز در تمام کشورهای عضو به یک شکل خواهد بود و ۱۸۰ یورو در هر مگاوات ساعت تعیین می‌شود. تمام درآمدهایی که بیش از حد این سطح باشد توسط دولت‌ها جمع‌آوری می‌شود.

وزرای انرژی اتحادیه اروپا همچنین سازوکار موسوم به «همبستگی» را برای تصاحب بخشی از سود مازاد شرکت‌های سوخت فسیلی تصویب کرده‌اند.

این مقامات در صورتی که سود این شرکت‌ها نشان‌دهنده افزایش ۲۰درصدی نسبت به میانگین مشاهده شده در سه سال گذشته باشد، می‌توانند مالیاتی ۳۳درصدی بر سود آنها در سال مالی ۲۰۲۲ اعمال کنند.

طبق گزارش‌ها، وجوه اضافی به‌صورت یارانه، تعرفه‌های کاهش یافته یا حمایت از درآمد به خانوارها و شرکت‌هایی که تحت فشار مالی هستند، هزینه می‌شوند.

بسته اضطراری اتحادیه اروپا در حالی تصویب شد که تورم در منطقه یورو برای اولین بار در تاریخ این ارز دو رقمی شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند