پیش‌بینی گرانی بنزین در آمریکا/ بحران نفت چقدر تاثیرگذار خواهد بود؟

پیش‌بینی گرانی بنزین در آمریکا/ بحران نفت چقدر تاثیرگذار خواهد بود؟

شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی جی‌پی‌مورگان، پیش بینی خود را از قیمت نفت در سال آینده و در سال ۲۰۲۳ اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، نوسان در قیمت نفت امسال رانندگان را عصبی و دیدگاه آمریکایی‌ها را نسبت به اقتصاد عوض کرده است. کاخ سفید و فدرال رزرو نیز از این وضعیت سردرگم شده‌اند. به گفته شرکت جی پی مورگان چیس، نوسان‌های نفت هنوز در ابتدای راه هستند.

این شرکت به مشتریان هشدار داد که قیمت نفت برنت سال آینده به ۱۲۵ دلار به ازای هر بشکه و در سال ۲۰۲۳ به ۱۵۰ دلار به ازای هر بشکه خواهد رسید. دلیل اصلی این موضوع عدم توانایی اوپک در پاسخگویی به قیمت‌های بالا به دلیل کمبود نفت است.

به نقل از سی‌ان‌ان، اگر این پیش‌بینی به وقوع بپیوندد به احتمال زیاد قیمت بنزین به پنج دلار به ازای هر گالن خواهد رسید. این موضوع افزایش فشارهای تورمی، آسیب به اقتصاد آمریکا و فشار بر خانواده‌ها را به همراه خواهد داشت. مشکل اصلی این است که کشورهای اوپک با وجود داشتن مقادیر زیاد نفت زیر زمین، سرمایه و منطق لازم برای تحویل سریع آن به بازار را ندارند.

ظرفیت اضافه اوپک برای سال آینده تنها دو میلیون بشکه در روز خواهد بود. ظرفیت اضافه به معنای میزان نفتی است که اوپک می‌تواند بلافاصله به بازار ارائه کند. جالب است که فرض وال استریت تقریبا دو برابر این میزان بوده است.

این پیش بینی برای تمام طول سال ۲۰۲۲ نیست. بلکه شرکت جی پی مورگان قیمت نفت را ۸۸ دلار پیش بینی کرده و می‌گوید احتمال دارد در بازه‌ای از زمان تا ۱۲۵ دلار جهش قیمت داشته باشد. این پیش بینی برای سال ۲۰۲۳ هم در حالت عادی ۸۲ دلار و در زمان جهش قیمت ۱۵۰ دلار خواهد بود.

اگر چه ویروس اومیکرون روز جمعه تاثیر شدیدی بر بازار جهانی داشت اما مورگان می‌گوید این پیش بینی از مدت‌ها پیش در حال بررسی بوده و ارتباطی به این ویروس جدید ندارد. اوپک و متحدانش روز پنج‌شنبه برای تصمیم‌گیری در مورد اضافه کردن ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز به منابع جلسه‌ای برگزار خواهند کرد.  به گفته شرکت مورگان، تولیدکنندگان نفت جهان از جمله اوپک در جمع آوری سرمایه مورد نیاز برای جوابگویی به تقاضا موفق نبوده‌اند.

 

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند