بخشودگی ۱۰۰ درصدی جریمه بیمه شخص ثالث

به گفته رئیس کل بیمه مرکزی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروی انقلاب اسلامی 100 درصد جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه موتوری بخشیده شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی با اعلام بخشودگی صددرصدی جرایم بیمه‌نامه وسایل موتوری فاقد بیمه‌نامه گفت: شرکت‌های بیمه‌ای باید تمام وسایل موتوری را بیمه شخص ثالث کنند در حالی که تعدادی از خودروها از این کار اجتناب می‌کنند که می‌تواند عوارض زیادی داشته باشد به همین دلیل در چهلمین سال انقلاب اسلامی مصوبه‌ای را اعلام کردیم تا وسایل موتوری که هنوز بیمه نشده‌اند تا شش ماه فرصت دهیم این کار را انجام دهند. اگر در این بازه زمانی این کار صورت بگیرد با بخشودگی صددرصدی جرائم خود روبه‌رو خواهند شد.

وی درباره این مصوبه توضیح داد: طبق این مصوبه تمام خودروهای فاقد بیمه شخص ثالث برای استفاده از این بخشودگی باید تا پایان بهمن ماه نسبت به خرید بیمه نامه شخص ثالث اقدام کنند.

سلیمانی ادامه داد: اما این مهلت برای موتورسیکلت‌ها و وسایل نقلیه موتوری کشاورزی تا شش ماه آینده افزایش یافته است. این دسته از وسایل نقلیه موتوری نیز مشمول 100 درصد بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث شده‌اند.

وی همچنین با بیان این‌که منتظر اعلام نرخ دیه توسط قوه قضائیه تا پایان سال هستیم، درباره نحوه پرداخت ارزی برخی از خسارت‌های ارزی هم اظهار کرد: با بانک مرکزی تبادل نظر داشتیم تا وقتی که خسارتی ارزی حادث می‌شود، پرداخت آن را به صورت ارزی داشته باشیم. در این باره اگر کسری هم داشته باشیم از طریق ارز نیمایی می‌توانیم آن را پرداخت کنیم.

رئیس کل بیمه مرکزی درباره راننده محور شدن بیمه شخص ثالث گفت: 20 درصد از خساراتی که در این حوزه پرداخت می شود براساس صحنه سازی، تصادفات ساختگی یا با مستندات ناقص است. اگر بیمه نامه براساس راننده صادر شود برخی از مشکلات ناشی از پرداخت‌های غیر مستند را کم می‌کند.

سلیمانی گفت: قانون مکلف کرده تا اخر برنامه ششم بیمه‌ها را براساس ویژگی‌های راننده صادر کنیم. الآن برای خودرو بیمه نامه صادر می‌شود ولی ما به سمتی می رویم که ویژگی‌های راننده را نیز لحاظ کنیم. تخفیف‌هایی که الآن داده می‌شود نیز در همین راستاست.

وی افزود: تعدادی از راننده‌ها پرخطر هستند و باعث تصادف می‌شوند باید با همکاری نیروی انتظامی آنالیز و تفکیک شوند. راننده پر خطر باید حق بیمه بیشتری بپردازد و راننده کم خطر حق بیمه کمتری.

رئیس کل بیمه مرکزی درباره این‌که اگر ٤ نفر از یک خودرو استفاده کنند طبق این طرح چطور قابل شناسایی هستند؟ تصریح کرد: بیمه نامه به نام صاحب خودرو صادر می‌شود و اینطور نیست که برای هر فرد یک بیمه نامه صادر کنیم. ولی تفاوت این است که در قانون جدید بیمه نامه براساس رفتار راننده صادر خواهد شد.

سلیمانی درباره ادغام بیمه‌های نظامی گفت: نمی‌توانیم برنامه‌ای برای ادغام بیمه‌ها داشته باشیم بلکه سهامداران در این خصوص تصمیم می‌گیرند و ما فقط نظر مشورتی می‌دهیم.

وی درباره عقب بودن ٢٦ درصدی نرخ حق بیمه شخص ثالث گفت: طبیعی است که معمولاً آخر سال هم نرخ حق بیمه ثالث و هم بحث مبلغ دیه از طریق قوه قضائیه اعلام می‌شود و ما در پایان اسفندماه در شورایعالی بیمه حق بیمه را تعیین می‌کنیم.

رئیس کل بیمه مرکزی تأکید کرد که ضریب خسارت بیمه ثالث بیش از 100 درصد است که باید اصلاح شود. رئیس کل بیمه مرکزی بر لزوم اصلاح ضریب خسارت بیمه تکمیلی نیز تأکید کرد و گفت: هم باید بخشی از پرداختی‌های مردم بابت درمان بازگردانده شود و هم شرکت‌ها توان جبران خسارت را داشته باشند.

وی درباره بهادار کردن اوراق ریسک گفت: دستورالعمل این موضوع آماده شده و مجوز آن را از بورس گرفته‌ایم ولی باید مجوز دیگری را از دولت بگیریم.

وی با بیان این‌که تبصره مورد نظر برای اجرای این موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شده است، افزود: امیدوار هستیم که با تصویب این تبصره در صحن علنی مجلس از سال آینده بتوانیم این اوراق را منتشر کنیم.

منبع: روزنامه ایران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند