فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۴۶۹۱۱۲

هزینه دارو و درمان کرونا برای بیمه‌شدگان تامین اجتماعی

هزینه دارو و درمان کرونا برای بیمه‌شدگان تامین اجتماعی

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی هزینه‌های درمان کرونا برای بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در مراکز طرف قرارداد را تشریح کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، شهرام غفاری مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی، درباره هزینه‌های درمان کرونا برای بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی در مراکز طرف قرارداد توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: میزان هزینه کرد، متفاوت است اما تعهد ما در برابر بیماران کرونایی در مراکز طرف قرارداد مانند تعهدی است که در سایر بیماری‌ها داریم.

وی افزود: به علاوه اینکه داروهایی که طبق مصوبات دبیرخانه شورای عالی بیمه در تعهد بیمه ها قرار می‌گیرد و به ما ابلاغ می‌شود را نیز اجرایی کرده و پوشش می‌دهیم. به عنوان مثال داروی «کلترا» را در بخش بستری پوشش می‌دهیم، ولی در بخش سرپایی تحت پوشش ما نیست؛ زیرا از یک سو کنترل بازارِ گسترده در بخش سرپایی مشکل است و از سوی دیگر ضرورت آن در بیماران سرپایی هنوز معلوم نیست.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی با اشاره به صدور دستورالعمل و استانداردهای درمان بیماران کوویدی از نظر تشخیصی و درمانی از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت گفت: آخرین دستورالعمل‌ها هرچه باشد طبق آن عمل می کنیم. به عنوان مثال در بخش بستری داروهایی که مورد قبول وزارت بهداشت است و توسط دبیرخانه شورای عالی بیمه به ما ابلاغ می شود ۹۵ درصدش تحت پوشش است. هزینه تخت- روز هم طبق استانداردهای موجود محاسبه و لحاظ می شود.

غفاری تاکید کرد: البته هنوز این موضوع که بیماران کرونایی باید از محل اعتبارات و کمک‌های دولت درمان شوند یا خیر، هنوز روشن نشده ولی در کل صورتحساب‌ها را با این مبنا که گفته شد می‌پردازیم.

وی با بیان اینکه فرانشیز یا پرداختی از جیب بیمار در بخش بستری ۱۰ درصد است گفت: در بخش سرپایی نیز داروها را تا ۷۰ درصد پوشش می‌دهیم و فرانشیز یا سهم بیمار ۳۰ درصد است.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی افزود: در مجموع ۹۰ درصد هزینه های بخش بستری و ۷۰ درصد هزینه‌های بخش سرپایی را پوشش می دهیم و بیماران بستری شده هزینه اندک و ناچیزی می پردازند.

غفاری در پاسخ به اینکه با توجه به سیرصعودی ابتلا به بیماری در هفته های اخیر مشکلی در ارائه خدمت نداشتید؟ اظهار کرد: تا امروز در ارائه این بسته خدمتی مورد تعهد ما مشکلی وجود نداشته است اما یکی از مواردی که ممکن است بیماران را با سختی مواجه کند این است که داروهای کووید مانند اینترفرون و کلترا را بر اساس دستورالعمل در بخش بستری پوشش می دهیم، شاید برخی تمایل داشته باشند دارو را بگیرند و سرپایی استفاده کنند، ولی وضعیت نظام سلامت فعلا طوری است که این داروها در بخش بستری استفاده می شود.

وی افزود: اگر در بخش بستری، دارو در بیمارستان موجود نباشد، نسخه به همراه بیمار می‌دهند که از بیرون تهیه کند، در این صورت ممکن است دارو در بازار به سختی پیدا شود؛ البته این موارد را پوشش می دهیم.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: یکی دو دارو مانند رمدسیور فعلا در پروتکل درمانی وزارت بهداشت و بیمه‌ها نیامده‌اند، ولی اگر وارد پروتکل شوند پوشش می‌دهیم.

غفاری با بیان اینکه هزینه کووید را جزو بیماری‌های همه گیر، اپیدمی و غیرمترقبه است و در محاسبات اکچوئری بیمه‌ها نمی‌آید، عنوان کرد: بیمه‌ها هنوز تاکید دارند دولت که اعتبارات این حوزه را به وزارت بهداشت می‌دهد باید برای همه کوویدی‌ها هزینه کند؛ اینکه وزارت بهداشت هزینه درمان را هم از بیمه‌ها بگیرد و هم از دولت محل ایراد است هرچند آنها هم می‌گویند هنوز همه یک میلیارد دلار صندوق توسعه ملی را دریافت نکرده‌اند. با این حال معتقدیم هزینه درمان کووید را دولت ها پوشش می‌دهد.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.