کد مطلب: ۵۶۴۰۲۰

اتفاق عجیب در بازار برنج!

اتفاق عجیب در بازار برنج!

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران در رابطه با میزان واردات برنج و گران شدن برنج های داخلی و خارجی توضیحاتی داد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج عنوان کرد: برای تعیین قیمت برنج خارجی سه عامل وجود دارد. یکی از این عوامل به قیمت جهانی بستگی دارد و دیگری به قیمت ارز. در نهایت سود و تعرفه گمرک سومین عامل برای تعیین قیمت برنج است. این عوامل باعث می شود قیمتی برای برنج محاسبه شود.

کشاورز گفت: قیمت های جهانی معمولا کمتر با تغییر مواجه می شوند مگر اینکه اتفاق خاصی مثل شیوع ویروس کرونا رخ بدهد. وقتی صادرات انجام نشود قطعا قیمت آن بالاتر خواهد رفت. عامل دیگری که منجر به افزایش قیمت برنج خارجی می شود این است که آن را به کشورهای دیگر عرضه نمی کنند و در داخل به فروش می رسانند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج افزود: اکنون در سطح جهان با افزایش قابل توجه قیمت برنج روبرو نیستیم. تقاضای کمتری برای خرید برنج وجود دارد آن هم در حالی که قیمت جهانی کاهش نسبی پیدا کرده است.

کشاورز بیان داشت: از سال ۹۹ که برنج از گروه کالاهای یک به گروه کالاهای دو منتقل شد و برای قیمت آن ارز نیمایی در نظر گرفتند. این عامل بسیار تاثیرگذاری در قیمت برنج بود و آن را بسیار بالا برد.

وی یادآور شد: اکنون قیمت برنج خارجی نزدیک به برنج ایرانی شده و بالای کیلویی ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. سرمایه واردکنندگان برنج به دلیل شرایط کرونایی به یک پنجم تقلیل پیدا کرد و همین میزان واردات را به شدت کاهش داد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج اذعان داشت: وقتی قیمت برنج ایرانی و خارجی تقریبا به هم نزدیک می‌شود قطعا برنج ایرانی خواهان و خریدار بیشتری دارد. کسانی هم که نمی توانند برنج بخرند کلا آن را از سبد خود حذف می کنند و به همین ترتیب برنج خارجی وضعیتی پیدا کرده که خواهان کمتری پیدا کرده است. این وضعیت را اکنون در بازار مشاهده می کنیم.

کشاورز تاکید کرد: مجموعه این اتفاقات باید باعث می شد برنج ایرانی قیمت منطقی داشته باشد، بدان معنا که واردات پایین برنج خارجی سبب کاهش قیمت برنج داخلی می شد اما متاسفانه چنین نشد. البته الان اختلاف داخلی و خارجی کم شده که در نتیجه کاهش واردات است.

این مقام مسئول گفت: نسبت به سال ۹۸ با بیش از ۷۰ درصد کاهش واردات برنج مواجه هستیم. سهم برنج خارجی از بازار ایران پیش از این یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن تا یک میلیون و نیم تن بود اما این سهم اکنون برداشته شده است.

وی در رابطه با دلیل افزایش قیمت برنج ایرانی گفت: تولیدکنندگان برنج ایرانی به جای اینکه قیمت را پایین تر بیاورند به شکلی عجیب آن را افزایش هم داده‌اند. این وضعیت خیلی عجیب است، چون طبیعتا عرضه کم برنج خارجی باید به معنای کاهش قیمت برنج داخلی باشد. دبیر انجمن واردکنندگان برنج تاکید کرد: تولیدکنندگان باید در این زمینه پاسخگو باشند. البته پیش بینی می شود این تولیدکنندگان با ضرر هنگفتی روبرو شوند چرا که اولا مشتریان خود از قشر ضعیف را از دست داده اند و ثانیا قشر متوسط که مثلا قبلا ۱۰۰ کیلو برنج می خریدند اکنون با توجه به قیمت ها شاید نیمی از میزان قبلی را هم نخرند.

کشاورز در ادامه گفت: بیش از یک دهه است که برنج وارداتی ما از هند می‌آید. الان ۸۰ درصد همین صادرات ناچیزی که از برنج داریم از هند است، ۱۵ درصد از پاکستان و پنج درصد نیز متفرقه.

از ابتدای ۱۴۰۰ بیش از ۲۰۰ هزار تن برنج وارد ایران شده است و کاهش ۸۰ درصدی در مقایسه با ماه‌های مشابه سال گذشته را نشان می دهد.

این مقام مسئول در رابطه با شایعه همیشگی ترکیب برنج های بی‌کیفیت با برنج های کیفیت‌دار جهت افزایش قیمت آن گفت: برنج‌های هندی نیم پز شده هستند و قابل ترکیب با برنج های ایرانی نیستند. این موضوع در رابطه با برنج های طلایی هم وجود دارد اما برنج های پاکستانی چون مانند برنج ایرانی سفید هستند احتمال ترکیب آنها وجود دارد. الان بحث ترکیب زیاد وجود ندارد چرا که قیمت ها تقریبا یکی است.

وی در پایان گفت: برنج از سفره بسیاری از دهک ها خارج شده است و هیچ جایگزینی هم برای برنج وجود ندارد. ما اکنون با سلامتی مردم سر و کار داریم. باید دقت بیشتری در رابطه با برنج وجود داشته باشد.

منبع: گسترش نیوز

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • علی

  واقعا که انوقت طبق چه استدلالی وقتی واردات برنج کم بشه قیمت برنج باید ارزون بشه مسئله عجیب این خبر افزایش قیمت برنج نیست بلکه بیسوای اقای کشاورز هست که چطور بااین سواد وفهمش مدیر مسئول شده

 • سرباز

  این فرد از واردات سود برده و خودشو بالا کشیده ، حالا منافعش در خطره مجبوره بیاد مصاحبه کنه عزیز جان برنج با آرسنیک و به قول خودتون مونده تو گمرکات باید ۲۰ بخرین که زیر ۲۶ ۷ نیست میریم لاشه طارم فجد و ندا از میدان امام حسین میگیریم معطر ۲۲ من متاسفم برات دبیر وارد کننده

 • محمد

  سکوت !!!

 • کشاورز بدبخت

  برنج از ما کشاورزای بدبخت مفت میگیرن باقیمت بالا میفروشن همه چی گرون شده میدونید چقد برنج کاشتن هزینه داره همیشه اینجوری نبود قبلا ما جو کیلویی چهار هزارتومن میفروختیم عوض کود دولت به ما ارزون میفروخت الان همون کود شده دونه ای ۸۰۰ هزار تومن من کشاورز چجوری بگیرم اخه تو یک سال میشه از صدهزار تومن بیاد به ۸۰۰ هزارتومن برسه من امسال اخرین سالمه که برنج میکارم هزاران نفر مثل من هستن که نمیخوان برنج بکارند چون دیگه اصلا بدرد نمیخوره تقریبا سودش برابر با هزینه کاشتش شده

 • ناشناس

  آخرکاری داری چکارمیکنی صدام حسن آه آه

 • ناشناس

  چراکسی نیست جلوی گرونی رابگیره

 • ناشناس

  حالا با روحانی تا 1400 بمونید،وبا نتیجه عملکرد او که رای دادید حالا حالا ها دسته پنجه نرم کنید

 • ناشناس

  دلمان به ماکارونی برای جایگزین برنج خوش بودکه ماکارونی گران کردن

 • تقی

  برنج بسیار مشکل برای بدن ایجاد می کند و هفته ای دو بار نباید خورد

 • ناشناس

  اصلا. غذا خوردن خوب نیس بهترین راه حل مردنه