کد مطلب: ۸۵۴۸۷۸

واکنش وزیر ارتباطات به تغییر مالکیت و مدیریت پلتفرم‌های داخلی:

وزیر ارتباطات در ارتباط با یادداشت کیهان: جدی نگیرید!

وزیر ارتباطات در ارتباط با یادداشت کیهان: جدی نگیرید!

عیسی زارع پور در حاشیه جلسه هیئت دولت در واکنش به یادداشت روزنامه کیهان مبنی بر لزوم تغییر مدیریت و مالکیت برخی استارتاپ‌ها گفت: این‌ها حرف‌هایی است که در رسانه‌ها زده می‌شود، خیلی جدی نگیرید!

به گزارش تجارت‌نیوز ، هفته گذشته سردبیر روزنامه کیهان طی یادداشتی، برخی از استارتاپ‌ها را به عدم رعایت قانون متهم کرده و خواستار تغییر مالکیت آن‌ها توسط دولت شده بود. این روزنامه همچنین ادعا کرد که زمزمه‌هایی در این رابطه به گوش می‌رسد، اما حالا وزیر ارتباطات این ادعا را تکذیب کرد.

عیسی زارع پور در حاشیه جلسه هیات دولت در واکنش به یادداشت روزنامه کیهان مبنی بر لزوم تغییر مدیریت و مالکیت برخی استارتاپ‌ها گفت: این‌ها حرف‌هایی است که در رسانه‌ها زده می‌شود، خیلی جدی نگیرید!

او اضافه کرد: قرار نیست هر مطلبی که در یک روزنامه منتشر شد، شما به عنوان اصل بگیرید و پیگیری کنید. یک نفر نظر شخصی خود را بیان کرده است. به هیچ وجه اظهار نظر افراد موضع دولت نیست. اگر چیزی نظر دولت باشد، در مصوباتش یا لوایحی که به مجلس ارائه می‌کند، بیان می‌شود.

حمایت از کسب و کارها به شرط پایبندی به قوانین

او همچنین مالکان و نخبه‌هایی را که در پلتفرم‌های داخلی فعالیت می‌کنند، سرمایه‌های کشور دانست و تاکید کرد: آن‌ها ما را از حضور سکوهای خارجی که در کشورهای دیگر فعالیت می‌کنند، بی‌نیاز کردند.

اگر سکوهای جابجایی مسافر که توسط جوانان خودمان توسعه پیدا کردند، نبود آن وقت اوبر آمریکایی در کشور ما فعالیت می‌کرد یا پلتفرم‌های خرید و فروش کالا نباشند، آمازون و ebay جای آن‌ها را می‌گیرند.

زارع‌ پور گفت: دولت تمام قد حامی کسب‌ و کار های بومی است؛ البته آن‌ها هم باید پایبند به قوانین باشند. این خواسته ما از اکوسیستم است که به قوانین پایبند باشند و حتی در رعایت قانون پیش قدم باشند، وظیفه ما هم این است حمایت کنیم.

روزنامه کیهان؛ بیمناک یا تمامیت‌خواه؟

گفتنی است که هفته گذشته سردبیر روزنامه کیهان نقد شدیدی به دولت وارد کرد که چرا یک دولت موازی را در دل خود جای داده است و از آن سلب مدیریت نمی‌کند.

حسین شریعتمداری، در یادداشت خود نوشت: بسیاری از نیازهای خدمات مردم از طریق پلتفرم‌ها یا همان سکوهای مجازی قابل تامین است. با دیجی‌کالا خرید می‌کنند و کالای خریداری‌شده را درب منزل تحویل می‌گیرند.

با تلفن همراه از اسنپ یا تپسی درخواست وسیله نقلیه می‌کنند، در طاقچه کتاب‌های مورد علاقه خود را می‌یابند. یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین وظیفه دولت‌ها خدمت‌رسانی به مردم، تامین نیازهای آنها و ارائه راه‌کارهای هرچه آسان‌تر و دست‌یافتنی‌تر برای تامین این نیازهاست.

بنابراین باید پذیرفت که سکوهای مجازی در ایران عزیز ما که براساس آمار موجود تعداد آنها نزدیک به ۴۰۰ یا متجاوز از ۴۰۰ سکو است، نقش یک دولت را بر عهده‌ دارند! «دولت موازی‌»! که سکوهای مجازی اعضای کابینه آن هستند.

شریعتمداری در ادامه این یادداشت نوشته است که این دولت موازی در حال قانون‌گریزی، مقابله با جمهوری اسلامی و همدستی با دشمنان است. شاهدی که شریعتمداری برای این ماجرا آورده، انتشار بعضی عکس‌های کارکنان این پلتفرم‌ها به‌صورت بی‌حجاب است.

سردبیر کیهان ضمن قبول دستاوردها و آسان‌تر کردن زندگی توسط این استارتاپ‌ها نوشته است: چرا باید مدیریت این کسب و کارها در دست کسانی باشد که قانون‌گریز هستند. این پلتفرم‌ها چون نقش اساسی را در زندگی مردم ایفا می‌کنند و زندگی مردم به آنها گره خورده است پس باید مدیریت آن در دست افراد صاحب صلاحیت باشد.

شریعتمداری در انتهای گزارش خود اضافه کرد: مگر مدیران کنونی این پلتفرم‌ها شق‌القمر می‌کنند؟! توان و هوشمندی نیروهای متعهد و پا به رکاب ایران اسلامی را دست‌کم نگیرید و بالاخره گفتنی است که خوشبختانه زمزمه‌هایی برای تحقق این خواسته در میان مسئولان شنیده می‌شود.

چه کسی مسئول استرس افزایی است؟

وزیر ارتباطات معتقد است که نباید سخنانی مانند آنچه را کیهان منتشر کرد، جدی گرفت. اما جدی نگرفتنی که وزیر ارتباطات یک هفته بعد از استرسی که چنین سخنانی در جامعه استارتاپی ایجاد می کند، بر زبان می راند، چقدر می تواند آب های رفته را به جوی برگرداند؟

چه کسی یا چه کسانی مسئولیت ادای چنین سخنانی را قبول می کنند آن هم در کشوری که تاریخ مصادره در آن، اتفاقا تاریخ طویل و درازی است. واکنش های مدیران کسب وکارها، کارشناسان و مردم به آن یادداشت، نشان می دهد که اتفاقا باید آن حرف ها را جدی گرفت. شاید یکی از همین فرداهایی که از راه می رسد، دیجی کالا به مهرامی دیگر و اسنپ و تپسی به ارج و آزمایشی دیگر تبدیل شوند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • عزراییل

    اخه چرا ابن همه حرف و کو عمل.

  • ناشناس

    جای سوال و فکر دارد که چگونه یک سردبیر روزنامه تا به این حد خود را مجاز به دخالت در همه امور دارد؟