خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۱۹۱۷۹

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

فدرال رزرو بالاخره افزایش نرخ بهره را متوقف می‌کند؟

فدرال رزرو بالاخره افزایش نرخ بهره را متوقف می‌کند؟

بانک مرکزی آمریکا پس از یک سال در جلسه ماه ژوئن خود نرخ بهره بانکی را افزایش نمی‌دهد. فدرال رزرو از ماه مارس سال گذشته برای مهار تورم و کاهش سرعت افزایش قیمت‌ها، هر ماه نرخ بهره خود را افزایش داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بانک مرکزی آمریکا برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته، در جلسه ماه ژوئن خود نرخ بهره را افزایش نخواهد داد، اما اقلیت قابل توجهی انتظار دارند با توجه به تاب‌آوری اقتصاد، حداقل یک افزایش نرخ دیگر در سال جاری رخ دهد.

جروم پاول، رئیس بانک مرکزی ایالات متحده، در ماه مه اعلام کرد که این نهاد ممکن است به زودی برای ارزیابی تأثیر افزایش 500 واحدی که در تاریخ آمریکا بی‌سابقه بوده، این سیاست انقباضی و تهاجمی را متوقف کند. از ماه مارس سال 2022، فدرال رزرو آمریکا در تمام جلسات خود نرخ بهره را افزایش داده است.

بیش از 90 درصد از اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز گفتند که کمیته بازار باز فدرال در پایان نشست دو روزه خود در تاریخ 14 ژوئن، نرخ وجوه فدرال خود را در بازه پنج تا 5.25 درصدی نگه‌می‌دارد. سایر اقتصاددان اما افزایش 25 واحدی و ورود به بازه 5.25 تا 5.5 درصدی را پیش‌بینی کرده‌اند.

از زمان آخرین جلسه سیاست‌گذاران، داده‌های اقتصادی مثبت و اظهار نظرهای چند مقام فدرال رزرو، بازارها را تشویق کرده است تا با توجه به فروکش کردن انتظارات قبلی برای کاهش نرخ در اواخر سال جاری، قیمت‌ها را در طول جلسه بعدی ماه ژوئیه یا قبل از آن افزایش دهند. این تغییر شدید در انتظارات بازار تا حدودی دلار آمریکا را به بالاترین سطح خود از ماه مارس برده است.

افزایش نرخ بهره چه اثری بر تورم داشته است؟

مساله اینجاست که سرعت کاهش تورم کافی نبوده و در سطح 4.4 درصد در حالت کلی و 4.7 درصد با نادیده گرفتن قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی، باقی مانده است. این در حالی است که فدرال رزرو تورم را 2 درصد هدف‌گذاری کرده است.

جروم پاول در ماه ژوئن تمایل خود را برای توقف موقت افزایش‌ها اعلام کرد. این کار به آنها یک ماه زمان و اطلاعات بیشتری برای بررسی می‌دهد. اگرچه برخی کارشناسان معتقدند این کار کمک چندانی به فدرال رزرو نخواهد کرد.

در این میان، بازار کار به طور قابل توجهی قدرتمند باقی مانده است. بیکاری در حال افزایش اما هنوز زیر چهار درصد است و تورم دستمزدها به تدریج کاهش می‌یابد.

بازار مسکن نیز که معمولاً نسبت به نرخ بهره حساس است نیز برای مدت طولانی‌تر از آنچه بسیاری انتظار داشتند، نرخ‌های بهره بالاتر را تاب آورده و قیمت‌ها در این بازار نسبت به افزایش شدید زمان کرونا، تنها کمی کاهش یافته است.

حدود 25 درصد از اقتصاددانان، حداقل یک کاهش نرخ را تا پایان سال 2023 پیش‌بینی می‌کنند. بازارها نیز حدود 60 درصد احتمال کاهش نرخ بهره را در سال جاری می‌دهند.

آخرین داده‌های تورم قیمت مصرف‌کننده یک روز قبل از شروع نشست دو روزه سیاست‌گذاری ژوئن منتشر می‌شوند و کارشناسان معتقدند که اگر اکثر مقامات فدرال رزرو احساس کنند که افزایش حداقل 25 واحدی دیگر ضروری است، به نظر می‌رسد افزایش نرخ‌های بهره از متوقف کردن آنها ساده‌تر باشد.

کمتر از 60 درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که بزرگترین اقتصاد جهان در سال جاری وارد رکود خواهد شد، در حالی که در نظرسنجی چند هفته پیش این افراد 70 درصد از پاسخ‌دهندگان را تشکیل می‌دادند. با این حال هنوز احتمال قطعی برای رکود اقتصاد آمریکا وجود ندارد.

اسکار مونوز، استراتژیست ارشد TD Securities که افزایش دیگری را در هفته آینده پیش‌بینی می‌کند، گفت: «هر چه فدرال رزرو بری مدت طولانی‌تری نرخ‌های بهره را افزایش ندهد، کاهش تورم سخت‌تر خواهد بود».

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.